| mygirllady a întrebat:

Mi-am facut piercing in buric ieri, si azi a inceput sa ma doare un pic, nu ma pot prea bine lasa in jos, ca ma doare, oare am riscu de a se infecta? il dau cu spirt si cu apa oxigenata, cam de vreo 7ori pe zi, oare exagerez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| byby_5996 a răspuns:

Buna! si eu am piercing in buric de aproape un an. Nu m-am dat cu nici o crema si nici apa oxigenata nimic! Iti propun sa faci in felu urmator: pui intr'un paharel deala mic apa pana la jumatate dupa aia pui sare.nu prea mult dar nici putin si amesteci pana se dizolva! dupa aia il pui in juru buricului paharu adica pe piercing stand in picioare! dupa ce l-ai pus te pui pe spate si stai asa cam 5 minute! dupa aia te stergi cu vata si spirt.eu asa am facut si nici intr'o saptamana n-am mai avut nimichappy Bafta!

10 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Este bine cum faci. Vei simti un disconfort si durere vreo 10 zile, e si de asteptat, dar cam in 2 saptamani rana ta se va vindeca, si totul va fi OK. Iar in caz daca totusi rana se va infecta, va trebui sa mergi la medic, ca sa-ti prescrie un antibiotic. Numai bine! Succes!winking

| OanaG a răspuns:

Pai pune un bandaj mic acolo, ca daca te dai cu spirt din 2 in 2 ore...

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

E normal să te doară, dar să nu fie durerea persistentă şi chiar atunci când nu mişti acea zonă. Dacă continuă să fie roşie, fierbinte şi apare puroi, e cazul să mergi de urgenţă la spital...

| danco a răspuns:

Tampeniile de piercinguri in buric sunt cele mai periculoase pentru ca se stie ca se infecteaza f f f usor. De asemenea se vindeca comple ff greu (cateva luni). Dar deh, daca nu stiti de ce nu intrebati inainte.

| mariusciocan a răspuns:

Unu in creier de ce nu iti dai? laughing. ai tinut neaarat sa iti si pui poza la profil cu el. ne dai pe spate. plus ca te-ai si udat putin asa, sa fii tu sexy laughing. mai usor mandro ca nu esti pe broadway.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exagerezi dar. e mai bine sa iiti dai cu tetraciclina...de 3 ori p zi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

D a pentru ca il imoii si poate se face proi ai risc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am in limba si normal ca ma durit, dar exagerezi rau de 4 ori pe zi e destul...

| IloveCats a răspuns:

NU MAI DA CU SPIRT! spirtul favorizeaza infectiile.Foloseste doar apa oxigenata si cumpara-ti o crema (betadine, bepanthen). Te dai de 2-3 ori pe zi, iar in rest stergi lichidul de pe langa cu un betisor cu apa.Atat.

| mygirllady explică:

Fetelor. mi s-a vindecat piercingu.sau cel putin nu ma mai doare m-am dat cu tetraciclina.si apa oxigenata.si la antrenamente ma bandajez sa nu se aghete.si nu ma mai doare acum deloc\dancingMULTUMESC FOARTE MULT DE SFATURI! :*:*:*