| Asdgbxm a întrebat:

Mi-am facut un piercing in cartilaj si dupa o luna am schimbat cercelul. De cand am schimbat cercelul au inceput sa-mi apara cojite si sa fie mai dureros cand misc cercelul. S-a infectat? Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa mi s-a întâmplat mie. Eu am în nas gaura. Iti zic cum am procedat eu, poate te ajuta. La mine se formase o basica cu puroi, tot pentru că schimbasem cercelul. Ideea e că rana nu poate accepta orice tip de cercel, de asta trebuie să astepti până se inchide complet rana. Asa că, eu spargeam acea basica, mișcam mereu pierce-ul în timpul acela, chit că era dureros, apoi mă spalam bine bine si aplicam cu un bețișor de ureche spirt în jurul găurii. În timp, mi-a trecut, desi primele zile se tot forma, pentru că rana nu era obisnuita cu marimea si tipul cercelului. Evita să-l schimbi,(macar până se inchide rana), dar incearca cat mai mult să-l misti. E important să-l poti misca pentru că inseamna că se inchide rana. Încearcă ce ti-am zis si poate te ajuta!

1 răspuns:
| Alive99 a răspuns:

Pai s-a infectat.Cel mai hine este sa te duci la medicul de familie sau daca nu, dai cu putin spirt.