| CMorfine a întrebat:

Am un pierce in cartilaj si s-a cam inflamat, probabil infectat. Este indicat sa scot cercelul pentru a se vindeca mai repede?

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Daca tii neaparat sa il pastrezi, ar fi bine sa incerci sa il cureti cat mai des, insa fara a misca prea mult cercelul. Nu e indicat sa il scoti sau sa il misti mai mult decat e necesar, fiindca zona se va inflama si mai mult. Il poti curata cu spirt, ulei de arbore de ceai, pe care il gasesti in farmacii (din cate am observat, da rezultate aproape mereu, iar infectia dispare in 5-7 zile) si poti folosi si o crema antiinflamatoare cum ar fi Tetraciclina. Daca infectia reapare, ceea ce e oarecum normal, cand e vorba de cartilaj, repeta. Ar trebui sa fie complet vindecat in 6-8 luni, timp dupa care nu ar mai trebui sa ai probleme.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să-l scoți și să tratezi infecția.
Pa, pa.

mariana
| mariana a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi sa-l scoti si sa dezinfectezi locul cu Biter suedez (se gaseste la farmacie si este din plante si are efect bun) ori cu propolis (care se gaseste la magazinele apicole care comercializeaza mierea de albine si produsele ei).
Ce rost ar avea sa astepti cateva luni pana se va vindeca, crezi ca, esti mai interesant/a cu acel accesoriu, opinia mea este ca nu. Chiar daca acest tip de accesorii sunt la moda, ele nu ajuta cu nimic la obtinerea atentiei si respectului din partea oamenilor in mijlocul carora tu v ietuiesti.
Important este modul in care vorbesti, cum te porti, ce fel de munca prestezi, ori cum inveti daca esti inca elev/a etc, nu este cazul sa continui cu exemplificarile.
Orice lucru care nu apartine de tine ca individ, nu poate sa te definasca si sa te faca respectat.
Vei face cum vrei pentru ca, tu esti unicul stapan al corpului tau insa te-as intreba de ce sa suferi pentru ceva care nu merita, cum este un cercel, aplicat intr-o regiune a corpului tau fie ca este la vedere, fie ca nu.
Un gand bun si multa sanatate.

| Liiiax99 a răspuns:

Da, clar.

| LisaZafre a răspuns:

Daca este inflamat, clar pe acolo circula sange deci daca-l scoti e posibil sa se acopere gaura. Daca esti dispusa sa ramai fara gaura, scoate-l definitiv dar daca nu, scoate-l frecvent si curata apoi dezinfecteaza zona inclusiv pierce-ul dupa care introdu-l inapoi. Te pup :*

| gratie a răspuns:

Din moment ce este in cartilaj este normal sea se mai inflameze..nu-ti face griji scoate-l de 3 ori pe zi si dezinfecteaza-l. Iti spun din propria experienta ca iti va trece in circa 1 saptamana jumatate. Sper ca te-am ajutat:*