| sawareekh a întrebat:

Mi-am propus sa slabesc avand 98 de kg. mananc dimineata la 11 o portocala, la ora 14:00 o salata ce contine ridichii, piept de pui, crutoane, castraveti si oua de prepelita, la ora 21:00 mananc orice altceva ce contine putine calorii (pilaf/piept de pui/etc.). Intre mese am o gustare (un mar si un biscuite nutritiv). Mi-am propus sa mananc cat mai putine calorii posibile. As vrea sa va intreb si eu, este neaparata nevoie sa nu mananc dupa ora 21:00 ca sa slabesc? Tin sa mentionez ca alerg zilnic pe bicicleta cate o ora. Multumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Https://slabire-crestere-in-masa-alimentatie.blogspot.com/......slabi.html
1) 500-600 de calori prin sport pe zi, recomand Samsung healty care iti numara pasi facuti sau un smart watch
recomand pentru perfomanta creatina monohibrida si proteine din zer
dieta high protein pastreaza masa musculara, creste rata metabolica, 25% din caloriile consumate se pierd prin termogeneza, studiul https://slabire-crestere-in-masa-alimentatie.blogspot.com/......ulare.html
numarati numarul de calori intr-un jurnal alimentar este esential, pune pret pe calori dar si pe nutritie si alcoolul ingrasa 7 cal per 1gr
2) consumul unei diete sărace în calorii și grăsimi;
recomand dieta high protein si fasting 16/8 sau 18/6 https://play.google.com/......ps/details

50% proteine, 30% carbo, 20% grasimi
proteine 50% de origine animala vs 50% vegetala
A,proteine -carne de pui snitel,curcan,peste,rar porc
alune,nuci, seminte, soia
surse de proteine sanatoase plus planuri de mancare, sfaturi de slabit
https://slabire-crestere-in-masa-alimentatie.blogspot.com/......-mare.html
https://slabire-crestere-in-masa-alimentatie.blogspot.com/......tinut.html
https://slabire-crestere-in-masa-alimentatie.blogspot.com/......teine.html
https://slabire-crestere-in-masa-alimentatie.blogspot.com/......olosi.html
https://slabire-crestere-in-masa-alimentatie.blogspot.com/......u-are.html
https://slabire-crestere-in-masa-alimentatie.blogspot.com/......toasa.html
https://slabire-crestere-in-masa-alimentatie.blogspot.com/......rebui.html
https://slabire-crestere-in-masa-alimentatie.blogspot.com/......entru.html
https://slabire-crestere-in-masa-alimentatie.blogspot.com/......-bune.html
https://slabire-crestere-in-masa-alimentatie.blogspot.com/......ienti.html
https://slabire-crestere-in-masa-alimentatie.blogspot.com/......orala.html
https://slabire-crestere-in-masa-alimentatie.blogspot.com/......tinut.html

B,carbohidrati sanatosi
Fructe,legume,ovaz cu lapte,paine cu cereale,cartofi,rosi etc
Evita dulciuri,cola,sprite,ceaiuri,patiserie,cofetarie,pizza,consuma tot ce ar consuma bunica ta,limiteaza consumul de asemenea rahaturi =pe viata

C,grasmi sanatoase
carne de peste,avocado,nuci,alune,seminte,tot ce este sanatos,nu pizza si alte rahaturi congelate, consuma doar ce e natural, dat de natura

3, micul dejun
Dimineata la ora 7 consumam cea mai multa cantitate de calori, vom incepe cu proteine sanatoase 2 snitele de pui, curcan, fara grasime sau o conserva de peste =undeva la 300 de calori,consuma si ceva carbo gen lapte cu ovaz sau fructe, dar nu mar, kivi gen capsuni, pere care nu creste aciditatea stomacala =800 de calori
dupa-masa = ora 14 =o mancare calda si 1, 2 fructe=5-00,600 de calori apoi numai mancam nimic pana a doua zi la ora 7

4) auto-monitorizarea greutății în mod regulat;
sa te cantaresti pe cantar nu zilnic ca e frustrant, 2, 3 ori pe saptamana,luni,miercuri, duminica
sa iti numeri caloriile, mai uitate si tu sa vezi de calori, bea multa apa

5) menținerea unui regim alimentar consecvent
eu vreau sa o numesc stil de viata nu dieta,asta trebuie urmat toata viata,sportul,mancarea sanatoasa,si cantarirea si numaratul calorilor pe viata,astfel va veți reingrasa de fiecare data,slabesti,pui la loc si tot asa,dauneaza grav sanatati si fizice si mintale,risti sa faci infart,in fapt cei care ti-au mentinut greutatea pe viata au avut cei care nu au avut cresteri in greutate mari si minore nu au cazut prada poftelor,dupa ce slabesti rata metabolica scade mult astfel ca te reingrasi usor,deci obligatoriu trebuie si mai atent dupa ce slabesti la tot, conteaza mult si somnul, stresul, nervi

6) culturismul creste rata metabolica pe termen lung. Inițierea scăderii în greutate după un eveniment medical poate ajuta, de asemenea, la facilitarea controlului pe termen lung al greutății.

In timpul slabiri recomand high protein si a face macar 3 zile de full body pe saptamana
https://slabire-crestere-in-masa-alimentatie.blogspot.com/......-body.html
https://slabire-crestere-in-masa-alimentatie.blogspot.com/......epsul.html

Batalia dietelor
https://slabire-crestere-in-masa-alimentatie.blogspot.com/......tinut.html

https://slabire-crestere-in-masa-alimentatie.blogspot.com/......tilor.html

https://slabire-crestere-in-masa-alimentatie.blogspot.com/......o-sau.html
https://slabire-crestere-in-masa-alimentatie.blogspot.com/......rmare.html
https://slabire-crestere-in-masa-alimentatie.blogspot.com/......parte.html

Trei strategii au fost raportate foarte consistent: consumul unei diete cu conținut scăzut de calorii, cu conținut scăzut de grăsimi, efectuarea unor niveluri ridicate de activitate fizică și cântărirea în sine. Recent, a fost identificat un al patrulea comportament: consumul micului dejun zilnic (13). Fiecare dintre aceste comportamente este descris mai jos. Membrii registrului au raportat consumul de 1381 kcal / zi, cu 24% din calorii din grăsimi. În interpretarea datelor lor, este important să recunoaștem că 55% dintre membrii registrului raportează că încă încearcă să slăbească și să considere că aportul dietetic este de obicei subestimat cu 20-30%. Astfel, membrii registrului mănâncă probabil mai aproape de 1800 kcal / zi. Cu toate acestea, chiar și cu această ajustare, este evident că membrii registrului își mențin pierderea în greutate

Mai recent, am examinat alte aspecte ale dietei lor. Un interes deosebit este faptul că 78% dintre membrii registrului raportează să mănânce micul dejun în fiecare zi a săptămânii (13). Doar 4% afirmă că nu mănâncă niciodată micul dejun. Micul dejun tipic este cerealele și fructele. De asemenea, membrii registrului raportează consumul a 2, 5 mese / săptămână în restaurante și 0, 74 mese / săptămână în unitățile de fast-food.

O altă caracteristică a membrilor NWCR este nivelul ridicat al activității fizice. Femeile din registru au raportat că au cheltuit o medie de 2545 kcal / săptămână în activitate fizică, iar bărbații raportează o medie de 3293 kcal / săptămână (10). Aceste niveluri de activitate ar reprezenta ≈1 h / d de activitate cu intensitate moderată, cum ar fi mersul rapid. Cea mai frecventă activitate este mersul pe jos, raportat de 76% dintre participanți. Aproximativ 20% raportează ridicarea greutății, 20% raportează ciclismul și 18% raportează aerobic.

De asemenea, membrii registrului au raportat monitorizarea frecventă a greutății acestora (10). Peste 44% declară că se cântărește cel puțin o dată pe zi, iar 31% declară că se cântăresc singure o dată pe săptămână. Această monitorizare frecventă a greutății ar permite acestor indivizi să prindă mici creșteri în greutate și să sperăm să inițieze schimbări de comportament corective.
Cel mai bun predictor al riscului de redobândire a fost cât timp participanții și-au menținut cu succes pierderea în greutate (tabelul 1). Persoanele care și-au menținut greutatea de 2 ani sau mai mult au avut șanse mari de a continua să își mențină greutatea în anul următor. Această constatare este încurajatoare, deoarece sugerează că, dacă indivizii pot reuși să-și mențină pierderea în greutate timp de 2 ani, își pot reduce riscul de redresare ulterioară cu aproape 50%.

Un alt predictor al menținerii cu succes a pierderii în greutate a fost un nivel mai scăzut de dezinhibiție dietetică, ceea ce reprezintă o măsură a pierderii periodice a controlului alimentației. Participanții care au avut mai puține probleme cu dezinhibiția [adică, scoruri 10% sub greutatea lor maximă pe viață, care este considerată „de succes" de standardele actuale de tratare a obezității.

Aceste descoperiri sugerează, totuși, că redresarea greutății inversă apare cel mai probabil în rândul persoanelor care au câștigat cea mai mică cantitate de greutate. Împiedicarea redobândirii micilor în recidive mai mari pare esențială pentru recuperarea în rândul pierderilor de greutate reușite.

REZUMAT
Rezultatele sondajelor cu numere aleatorii indică faptul că ≈20% dintre persoanele din populația generală au succes la menținerea pe termen lung a pierderii în greutate. Aceste date, împreună cu constatările din Registrul național de control al greutății subliniază faptul că este posibil să se realizeze și să se mențină cantități semnificative de pierdere în greutate.

Sunt necesare studii suplimentare pentru a determina factorii responsabili de capacitatea aparentă a participantului la registru de a adera la aceste strategii pentru o perioadă lungă de timp, în contextul unui mediu „toxic" care încurajează cu tărie pasivul excesiv și stilul de viață sedentar.

RRW este cofondatorul Registrului Național de Control al Greutății (cu James O Hill). RRW a coautorizat manuscrisul cu SP, care este un investitor de monedă al National Weight
https://slabire-crestere-in-masa-alimentatie.blogspot.com/......natos.html

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Baga apa cat mai multa si daca nu merge sa scapi de foame baga 2 mere si rontaie la ele

| sawareekh explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Asta fac! big grin

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru sawareekh):

App zi-mi si mie cum alergi pe bicicleta? rolling on the floor poate vrei sa zici ca dai la pedale sau sa alergi pe banda. Sau le faci pe amandoua si le-ai combinat in intrebarea asta? rolling on the floor

| sawareekh explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

M-am exprimat gresit, dau la pedale laughing

| sweetys a răspuns:

Atâta timp cât ești în deficit caloric poți sa mănânci și la 3 dimineața. Eu lucrez în schimburi și noaptea mănânc, un iaurt 00:00, un mar 02:00, migdale sau fistic04:00( orele sunt orientativ), deși mănânc înainte sa plec la munca, plus ca mănânc și când vin de la munca.

| sawareekh explică (pentru sweetys):

Asa o gandesc si eu. fara sa exagerez cred ca mancam 4500 de calorii pe zi... acum mananc maxim 1800...

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Nu manca nimic doar apa si asa 2 saptamani

| Freddie23 a răspuns:

Vezi sa nu iei in greutate cu dieta asta a ta cand mănânci toata ziua.
Ca sa slăbești sanatos și sa iti obișnuiești corpul cu combustibil sanatos scoate toti carbohidrații din dieta si mănâncă 2 mere la maxim 6 ore intre ele.
Deci nu ai voie fructe, zahar, dulciuri, orice fel de cereale si făinoase, fara orez, fara prostii cu biscuitele nutritiv? si fara gustări.
O masa la 12 si una la 18 sau la 11 si la 17 sau la 14 si la 20.
Si nu mănânci niciodată cu mai putin de 3 ore inainte de somn.
Bicicleta de 2 ori pe săptămână ca la aiba corpul timp de refacere, in rest trage de fiare.

| sawareekh explică (pentru Freddie23):

Nu mananc deloc toata ziua... tot ce fac e sa mananc la 13 si la 21 iar intre mese, la 17-16 mananc un mar si un biscuite. Mananc maxim 1700 calorii pe zi uneori chiar mai putin. Nu am cum sa iau in greutate cand eu sunt in deficit caloric cu mult...