| mODIN a întrebat:

Mi-au crapat buzele rau de tot.nu am strugurel. ce altceva pot sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Miere in care ai dizolvat cateva picaturi de tinctura de propolis!

| Siracuzia a răspuns:

Ti le ungi cu miere.

| Himera a răspuns:

Pasta de dinti? Ce mama naibii? Sa nu dai cu asa ceva! Ti le nenorocesti!
Nu le linge, dai cu miere, poti sa incerci un masaj usor cu periuta de dinti sa mai scapi de cojite.

| asdfghjklqwertyuiopzxcvbnm a răspuns:

Uleiul de masline extravirgin – aplicat pe buze de 2-3 ori pe zi previne deshidratarea si craparea lor.
Mierea de albine – hraneste si protejeaza impotriva factorilor de mediu externi. Se aplica pe buze timp de 15 minute seara inainte de culcare, apoi se inlatura cu apa calduta. Incearca sa urmezi acest tratament timp de o saptamana pentru a obtine rezultate vizibile.
Capsulele de vitamina E – se aplica direct pe buze continutul unei capsule
Feliile de castravete proaspat – aplicate pe buze au efect hidratant si se folosesc mai ales vara.
Tratamentul cu unt fara sare sau cu smantana proaspata – se aplica pe buze si sa lasa sa actioneze, dupa care se indeparteaza cu apa calduta.

| ÎmiPlaceDeMăta a răspuns:

Bună.
http://dli.ro/remedii-pentru-buze-crapate.html poate te ajută cu ceva.
Pa, pa.

| DianaaStop a răspuns:

Smantana sau pastă de dinti. happy incearcă. mie mi-a trecut de la pastă de dinţi.

| oanamaria12333 a răspuns:

Buzele noastre, atat de expuse la soare, vant si alti iritanti, nu au glande sebacee care sa le tina in permanenta moi si umede si nici nu contin melanina - pigmentul din pielea noastra care ne permite sa ne bronzam si ofera un grad de protectie impotriva soarelui.

In aceste conditii, nu este de mirare ca buzele pot deveni uscate si crapate, ca pielea veche de pantofi. Daca doriti sa va mentineti buzele sanatoase, oferiti-le protectie.

Iata cativa pasi absolut necesari pentru realizarea acestui lucru, prezentati de WikiHow:

1. Folositi balsamul de buze - indicat in acest sens fiind un balsam natural, cum ar fi, de exemplu, ceara de albine, ce se gaseste in farmacii. Pentru a fi eficient, utilizati-l intodeauna cand iesiti afara.

Alte remedii naturale, la fel de eficiente ar fi untul de cacao, uleiul de masline, vaselina simpla sau capsulele de vitamina E.

2. Umeziti din interior - daca buzele dumneavoastra sunt in mod continuu uscate, consumati opt pahare de 250 ml de apa pe zi. Chiar daca acest lucru nu va impiedica uscarea buzelor, totusi va face ca fenomenul sa nu se agraveze.

3. Scapati de ciuperci - daca aveti pete albe in gura, iar colturile buzelor sunt crapate sau uscate, s-ar putea sa aveti o stomatita candidozica, cauzata de suprapopulatia de ciuperci. Pentru a scapa de acestea, folositi gel cu micanazol.

4. Consumati alimente bogate in vitaminele complexului B - in acest sens sunt indicate alimente cum ar fi carnea, pestele, cerealele simple, alunele si legumele verzi.

5. Evitati sa va umeziti buzele - saliva contine enzime digestive, care usuca tesuturile.

6. Aplicati balsam cu factor de protectie solara (FPS), cu cel putin 15 minute inainte de a iesi la soare.

7. Folositi un umidificator in incaperea in care dormiti - acest lucru ajuta, in cazul in care aerul este foarte uscat. funda?

| Emanuel_Angel_1989 a răspuns:

Miere sau ulei de masline in orice caz nu iti pune pasta de dinti...Mi-am pus intr-o seara iar dimineata cand m-am trezit nu mai puteam sa deschid gura

| BachetIV a răspuns:

-Crema degalbenele:aplic-o de cateva ori pe zi, timp de mai multe zile, pana cand acestea nu mai sunt atat de crapate.(In caz ca nu ai crema de galbenele mentionez ca se gaseste in orice farmacie si e sub 5 lei)
-Mierea:aplica miere dimineata si seara,timp de cateva zile, pana cand simti ca buzele tale iti revin la normal.
-Uleiul de masline:aplica ulei de masline de cateva ori pe zi, timp de minim o saptamana, sau pana cand nu iti mai simti buzele crapate.
-Ai grija sa faci urmatoarele lucruri(Daca le faci in continuare, sa nu le mai faci!):
-Nu iti mai umezi buzele cu limba!
-Nu respira cu gura deschisa!
Incearca sa consumi cat mai multa apa.
Sper ca te-am ajutat!