| Zambaretu1 a întrebat:

Mi s-au crapat buzele/decojit cu strugurel le pot reface? Sa fie normale?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia-ti balsam de buze nivea essential care. Il gasesti in orice farmacie, supermarket. Dar mai intai exfoliaza-le daca zici ca ai si coji. Foloseste zahar si o baza gen iaurt, unt, margarina, miere si freaca bine buzele.

10 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Nu cred ca mai exista strugurelul de pe vremuri, se cheama balsam de buze, lip balm sau orice vrei tu numa strugurel nu tongue

Nu toate sunt bune pentru buzele crapate si uscate, unele mai curand doar hranesc, altele sunt pentru alte povesti. Cu un singur balsam nu dai gres cu privire la buzele crapate - cel cu ulei de jojoba daca gasesti.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Ideea e in felul urmator, orice buze crapate in mod natural se refac cu balsam de buze chiar si intr-o zi maxim doua, iar rupturile care au sangerat maxim 3 zile in cazuri extreme. Important e sa-ti dai cu acest balsam si inainte de culcare pentru ca in timpul noptii pana si gura se usuca la multe persoane.

Daca totusi aceasta situatie persista, mergi la medic sa-ti recomande un unguent sau balsam medicamentos sau special fiindca exista persoane care au cam tot timpul buzele crapate fiindca organismul nu umezeste acele tesuturi suficient sau poti avea si ceva probleme cu bacteriile sau ciupercile.

| Oana92 a răspuns:

Incearca cu balsam de buze sau cu miere.

| Vampire150 a răspuns:

Trebuie de ala de la farmacie.Am avut problema asta de mai multe ori si te asigur ca merge.

| Violeta_Negoita_1992 a răspuns:

E din cauza vantului...da daca le dai mereu

| AskMeEveryThink a răspuns:

Da.

| zubulica a răspuns:

Cred ca da..si eu faceam asaa mai de mult dar nu mai tin minte sigur :d

| FiTza_Marius_1999 a răspuns:

Da dar sa nu te dai prea mult. o data pe zi.

| DorinCovor a răspuns:

Merele sunt rosii.

| MariieVonD a răspuns:

Cu siguranta :*
Adica si mie mi s-a intamplat asta si dupa un timp mi-a trecut de tot