| JuStOkTa a întrebat:

Miopia se trateaza? Am gasit ca o am de o luna aveti niste sfaturi pls!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Nu, miopia nu se trateaza. O poti corecta (partial) doar prin operatie cu laser si doar in cazul diopriilor foarte mari (de la -3 in sus). In schimb ochelarii fac in asa fel ca miopia ta sa nu se agraveze prea repede; stopeaza sau incetinesc cresterea dioptriilor, plus te ajuta sa vezi asa cum ar fi normal, cat timp le porti. Deci, ochelarii nu sunt neaparat un tratament, ci o necesitate. Poarta-i obligatoriu!
Succes! Numai bine!

8 răspunsuri:
| iStarry a răspuns:

Miopia nu se corecteaza,adica trebuie sa porti ochelari sau lentile toata viata, se agraveaza cu timpul anilor, dar poti sa faci operatie cu laser si scapi de ea pentru cel putin 10 ani happy

| aigi1 a răspuns:

Miopia este o boala la nivelul retinei si se corecteaza cu lentile divergente nu stiu exact in cat timp se corecteaza dar tu vezi neclar la departare sanatate!

| natashacrown a răspuns:

Ai nevoie de niste ochelari.mergi la doctor si sa-ti dea trimitere. happy.

| Bogdanux a răspuns:

Se corecteaza cu ochelari, lentile de contact sau interventie chirurgicalahappy.

| MrCosulea a răspuns:

Buna.O sa-ti dau niste sfaturi!
1.Da,se trateaza!
2.Du-te la un medic si vezi ce zice!
3.Cred ca va trebui sa porti ochelari!
Dar, tu NU vezi aproape sau departe?
Daca nu vezi aproape va trebui sa ii porti un an. Daca e departe putin mai mult!
Hai.Succes!
Funda?

| 0marry0 a răspuns:

Se trateaza cu ochelari. Daca nu, se dezvolta in timp si o sa vezi din ce in ce mai prost.

| RDMaiu a răspuns:

Ochelari, lentile sau tratament cu laser (in jur de 800-1000eur). Daca e sub -3 cica ar merge http://www.faraochelari.ro/

| johnduca a răspuns:

DA! Se corecteaza cu ochelari. daca iti e rusine sa ii porti atunci ii porti doar la TV, calculator sau prin casahappy