| brokxy a întrebat:

Miopia se vindeca sau va trebui sa port ochelari toata viata? Doctorita a zis ca am,, un pic,, de miopie. Si cand am zis ca e de la telefon ea a zis,, Nu nu e de la telefon,, LOL rolling on the floor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Horus35 a răspuns:

Miopia nu se "vindecă". Poate în schimb să avanseze. Ochelarii se folosesc pentru a corecta vederea și trebuie să îi porți mereu. Miopia are cel mai des cauze genetice, nu pentru ca ai sta la calculator.

| brokxy explică:

Daca bunica a avut cataracta se poate mostenii? :0

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Miopia nu se vindeca decat prin operatie.

| Donsavas a răspuns:

Este de la faptul că stai prea aproape de obiecte, inclusiv telefon si te vei vindeca cu operație dacă apelezi la un medic bun.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

La bătrânețe omul ajunge sa vadă bine la distanta (hipermetropie) iar cei miopi vor fi avantajați pentru ca vad si de aproape.In timp ce cel care vede bine in tinerețe, ajunge la bătrânețe sa vadă bine doar la distanta si nu si de aproape.

Răspuns utilizator avertizat