| leonardrd a întrebat:

Nanismul se poate transmite de la o persoana la alta? Azi am baut suc supa cineva care are nanism.Se poate transmite?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Nanismul este o boala genetica si nu una transmisibila. Oai sau n-o ai. Te nasti cu ea sau nu.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nanismul este o anomalie caracterizată prin creștere insuficientă în înălțime raportată la media vârstei și a speciei sau a rasei respective. Este genetic nu transmisibil.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bolile genetice nu sunt contagioase

| Fatamuntilor a răspuns:

In nici un caz!
Dar nu recomandat. Poti lua alte boli, de la banala raceala, la hepatita A!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă e tactu ai șanse minuscule dar totuși ai sanse să rămâi mic, ca lăi moștenit genetic, în rest, nu se ia.nu e o boală gen viruși etc, te băști mai înalt sau mai scund, așa ești programat

| Dintrebare a răspuns:

Nici macar virusul Hiv nu se transmite daca mananci sau bei dupa cineva. Iar tu intrebi despre nanism.

| leonardrd explică:

Sunt destul de înalt, am baut suc dupa un coleg, am 1.65 la 13 ani.E bine?