| wolder a întrebat:

Nastere normala sau cezariana? De ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| soricica a răspuns:

Eu intotdeauna am fost pro nastere normala. Corpul femeii este conceput in asa fel incat sa nasca normal. Cezariana, zic eu, se face atunci cand exista riscuri asupra mamei sau a bebelusului.
Avantaje si dezavantaje sunt de ambele parti.
Mai este o varianta pentru care eu una as opta...nasterea in apa. Da este o nastere normala, dar este in apa. Nu se vor simti durerile la fel de tare ca intr-un mediu uscat si din cate stiu este bine si pentru bebe, ca doar el a stat 9 luni de zile intr-un mediuu lichid.
Acum parerile sunt impartite.
Bye :*

9 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Parerea mea ca trebuie optat pentru nastere naturala si doar in cazul in care ar insemna un risc pentru mama sau / si fat atunci trebuie optat pentru nasterea cezariana.
Ambele au avantaje si dezavantaje, dar totusi este firesc ca femeile sa nasca natural in caz ca sarcina a mers bine pana in ultima clipa si nu a intervenit nici o complicatie care ar impune o nastere prin cezariana.

| ombladon a răspuns:

Sunt baiat, dar as zice cezariana, doar ca nu stiu cum arata cicatricea...

| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Pai eu ca sportiva clar asa alege nastera naturala adica sa imi taie muschii abdominali, nu prea cred, mai bine durere decat perioada de recuperare.

| W3R4 a răspuns:

Niciuna,vreau sa-l aduca barza-n cioc! laughing
Totusi, optez pentru cezariana...

| n1445 a răspuns:

Eu as opta pentru nasterea normala, pentru ca daca optezi pentru cezariana toata magia nasterii dispare. E ca si cum nu ai simti nimic si dintr-odata GATA ai copil...hee hee

| wolder explică (pentru n1445):

Lasa magia nasterii, aia nu conteaza...
Ce ti se pare atat de magic ca iti ies ochii de durere si simti ca te rupi in doua?

| acvilasurprinzatoare112 a răspuns:

PRO CEZARIANA:Bebelusul nu risca sa aiba probleme neurologice sau sa-si rupa oase sau sa iasa cu forceps/vacuum, sa se nasca mort de efort ori cu probleme neobservate de cei ce asista. Pentru ca nu mai parcurge tot traseul prin vagin, bebelusul nu risca sa ia nici o posibila infectie de la mama si nu este foarte obosit. Imediat dupa nastere bebelusul are pielea roz si craniul nu ii este usor deformat ca in cazul unei nasteri naturale.Pentru mamele care au probleme cu ochii sau cu inima, cezariana este o operatie mai sigura decat nasterea naturala. O nastere prin cezariana nu presupune manevre si situatii jenante/traumatizante psihic pentru femeile mai sensibile (verificare de dilatatie, lipsa intimitatii intr-o sala de nasteri plina, lipsa de tact a medicilor sau asistentelor pentru care nasterea nu mai reprezinta un miracol, si asa mai departe). In plus, in timpul cezarienei nu simti "durerile facerii", nu trebuie sa suporti epiziotomia si efectele secundare ale acestei proceduri des efectuate in cazul nasterilor naturale. Datorita anesteziilor de tip epidurala/peridurala sau a rahianesteziei, chiar si in cazul cezarienei poti vedea bebelusul imediat ce este scos din burtica. Un alt avantaj al cezarienei este ca poti sta in capul oaselor dupa nastere, mersul la toaleta nu este o problema atat de mare, si pentru cuplurile de curajosi nerabdatori isi pot relua viata intima mai repede. Perioada de spitalizare este ca si in cazul unei nasteri naturale de minim 2 zile si jumatate, dupa care, daca totul e in regula cu mama si bebelusul, doctorul semneaza foaia de externare. CONTRA CEZARIANAUneori medicii pot decide ca anestezia generala este mai indicata decat rahianestezia sau epidurala. Orice anestezie presupune niste riscuri dar efectele secundare ale anesteziei generale sunt destul de neplacute. Din cauza tubului respirator, pot aparea dificultati atunci cand mama incearca sa vorbeasca, sa-si dreaga vocea, sa rada ori sa tuseasca. Pentru ca se taie burtica, adica si peritoneu si perete uterin si muschii nu mai ai voie sa ridici greutati si chiar pusul bebelusului intr-un patut prea jos poate fi resimtit ca un efort foarte mare. Exista riscul infectiilor la locul operatiei ori al unor infectii urinare (scazut totusi) de la sonda de urina care se tine cam 24-36 de ore. In unele cazuri lactatia porneste putin mai greu, dar aceasta nu este o regula. O a doua sarcina dupa cezariana presupune inca o nastere prin aceeasi metoda, ceea ce inseamna pur si simplu redeschiderea operatiei initiale. Pentru bebelusi riscurile sunt minore: pentru ca nu li s-au comprimat plamanii ar putea avea ceva probleme respiratorii in primele ore dupa nastere. In majoritatea cazurilor o nastere prin cezariana costa mai mult decat nasterea vaginala asistata medical.Din punct de vedere psihic, in special in cazul unei nasteri cu anestezie generala, mama poate trai frustrarea de a nu-si fi primit bebelusul in brate imediat ce acesta a fost scos din burtica. PRO NASTERE VAGINALAEste modul in care natura a randuit lucrurile si in general ar trebui sa fie orice femeie pregatita pentru asta. Unele femei nasc foarte usor, fara ca asta sa depinda de cat de inalta/slaba/plinuta/micuta este cea care naste. Recuperarea este rapida, mama se deplaseaza mai usor si se poate ocupa imediat de bebelus. O nastere naturala nu presupune taieturi in peretele uterin, ceea ce face ca in cazul unor sarcini ulterioare riscurile sa fie mai mici decat in cazul unei a doua sau a treia cezariene. Trecerea bebelusului prin vagin ajuta la expulzarea lichidelor din plamanii lui si deci bebe este mai pregatit sa ia viata si aerul in piept. Lactatia apare aproape imediat. Unele femei se simt mai implinite daca participa activ la actul nasterii.CONTRA NASTERE VAGINALACopilul risca sa fie extras cu forcepsul/vacuum, sa nu poata fi monitorizat corect din motive independente de competenta medicilor si asistentelor etc.In majoritatea cazurilor se face epiziotomie, pentru a evita "franjurarea muschilor’". Desi se face sub anestezie, dupa ce efectul acestei anestezii trece, ca orice taietura, epiziotomia este dureroasa. Multe mame se tem ca vaginul se va reface mai lent ori ca muschiul vaginal nu-si va recapata tonusul. Mersul la toaleta poate fi o problema delicata, destul de mult timp dupa nastere. De asemenea, pentru sex dupa epiziotomie, va trebui sa asteptati ceva mai mult. Chiar si cele ce opteaza pentru nastere naturala pot ajunge la cezariana de urgenta din cauza unui travaliu prelungit, sau a unor probleme nedepistate la consulturi. Unele situatii pot fi traumatizante psihic si umilitoare pentru mama in timpul nasterii (verificari dilatatii, mutrele asistentelor, imaginea a mai multor femei in suferinta, tipetele de durere ale altora care se pregatesc sa nasca sau sunt abia la inceputul travaliului.)Sfaturile de la www.desprecopii.com
Inainte de a va hotari cum veti naste, cel mai bine este sa discutati cu medicul si sa aflati care este calea cea mai sigura pentru ca atat bebelusul cat si dumneavoastra sa fiti in deplina siguranta.
Intrati din timp pe forumul specializat Odiseea

| wolder explică (pentru acvilasurprinzatoare112):

Verisorul meu a avut manuta rupta din cauza nasterii naturale...
Si era sa moara fiindca nu a stat cateva ore bune inauntru fara sa poata iesii
A avut capul foarte deformat si nici dupa 6 luni nu e reparat complet inca il are stramb.
Nu conteaza costul nasterii. Copilul este mult mai important!
Mi se pare o stupizenie : Este modul in care natura a randuit lucrurile si in general ar trebui sa fie orice femeie pregatita pentru asta.
Nu orice femeie e pregatita unele au o teama foarte mare!
oricum dupa ce am citit toate astea nu mai vreau copil ca oricum l-ai scoate suferi... nasol!

| Cocochannel a răspuns:

Natura a randuit naturala-de cateva mii de ani se naste natural cu toate avantajele si dezavantajele. Cezariana-daca exista probleme sau riscuri pentru mama sau copil.Nu e usor nici cu cezariana care impune anestezie, o taietura inestetica si dureroasa dupa, in cazul in care optezi pentru anestezia totala, te naste...mediculhappy Ce baza ai in el? ...samd.Nasterea e o optiune PERSONALA a fiecareia!