| Bogdaneeel a întrebat:

Neața sau bună ziua. Oare m-ar putea ajuta cineva cu un sfat? Acum 12 zile am făcut o pareza faciala idiopatica pe partea stanga. Am ajuns la spital chiar în ziua respectiva, doar ca seara. Am făcut CT, perfuzie. Totul e okay. Paralizie a fredoare, cică de la curent, frig. După 3 zile am început ședințele de acupunctura, sase pana acum la număr, niciun efect. Azi e a patra ședința și la Kinetoterapie, electrostimularea cu curenți și masaj. Sunt persoane care nu au cheltuit nimic și le-a trecut în doua, trei săptămâni. Eu am cheltuit (nu sunt cel mai bogat om) și situația e cam rea. Gura strâmbă la fel pe partea dreapta, ochiul se închide cu dificultate, ridicatul sprâncenei cam imposibil. Medicamentație a fost : Medrol, Actovegin, Timolin si picături pentru ochi. Întrebarea este : va trece? Ce-ar mai trebui sa fac? Masaj acasă fac dar parca tot asa e. Mi-ar prinde bine niște sfaturi sau poate niște încurajări, dar sincere. Va mulțumesc din inima.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pareza (paraliza) este cauzata de o vatamare a creierului.
Pentru revenirea dupa un asemenea accident cerebral, creierul trebuie sa muta functiile pe alta zona, care va trebui sa invete cum sa functioneze.
Invatarea creierului se poate face DOAR daca-l ajutam constient, prin muuulte exercitii, repetate (fara stress! ).
Ca urmare, trebuie sa exersezi mult miscarile de mimica, al zonei afectate!
Stai in fata oglinzii si faci repetitii de miscari, pana ce se apropie de normal.
Trebuie sa ai calm si foarte multa rabdare, iar cu timpul te vei vindeca si va fi aproape ca inainte!

2 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

Unele pareze intr-adevar trec mai greu. Am avut un coleg care a crezut ca asa ramane pe viata.
Nu stiu cat ajuta electrostimularea, dar masajul stiu ca e bun. Caldura si sa te feresti de frig si alt curent.

| Mopmop a răspuns:

In primul rand incearca sa fii cat mai CALM cu putiinta!
Eu cred asa: orice boala este 10% de natura organica si 90% datorata STRESSULUI de orice fel ar fi el.
Cred ca ajuta foarte mult!
Oricum foloseste aceasta perioada sa faci curat in lista personala de "prieteni"
Acum vezi pe cine te poti baza la greu.
Multa sanatate iti doresc!