| WhatABeautifulDay a întrebat:

Nisipul/pietrele la rinichi necesita tratament cu antibiotice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lostlyric a răspuns:

Nisipul, cat si pietrele foarte mici de rinichi, se pot elimina pe cale naturala. Ajutat, eventual, de un diuretic si de foarte multe lichide.
Daca pietrele sunt mari si provoaca rani la rinichi, atunci e nevoie de antibiotic (pentru tratarea infectiei) si apoi, operatie.
Dar nu poti sti ce ai pana nu faci o ecografie abdominala, sa se poate observa cat de mari sunt pietrele.

5 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu, poate spasmele-piafen, pentru nisip/pietre eu iau uralyt sau cistone.

| Elena9328 a răspuns:

Necesita,dar poate fi în zadar.
Diferă de la persoana la persoana.

| Samariteanul a răspuns:

In general pentru pietre la rinichi se face operatie si aceste se scot(n-am prea auzit de antibiotice pentru ele...)

Răspuns utilizator avertizat
| Avaricum a răspuns:

Antibioticele omoara bacterii. Le folosesti daca ai o infectie bacteriana.
Folosesti pentru pietre, dar nu pentru ele, ci pentru eventuala infectie care a declansat formarea pietrelor, sau daca pietrele s-au asociat cu o infectie.

Deci in sine pietrele nu au treaba cu antibioticele. Antiobioticele sunt pentru infectii.