| anonim_4396 a întrebat:

Nu mai pot dormi noaptea! Sunt in timpul sesiunii si mi s-a dereglat foarte tare programul. Adorm numai dupa 6-7 dimineata si ma scol ft tarziu.ce as putea sa fac sa-mi reglez somnul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E foarte greu si cere multa ambitie sa reglezi ceasul intern. Trebuie sa ai ajutorsi din partea parintilor sau fratilor. Daca dormi la ora 6-7 dimineata cineva trebuie sa te trezeasca la cel arziu ora 9.Cu putina ambitie din partea ta, te trezesti si tot cu ambitie stai treaza toata ziua.E foarte greu, stiu. Faci activitati pe timo de zi, corpul sa fie obosit seara.NU adormi, inainte de ora 23 in prima zi. A doua zi la fel. Si in zilele ce urmeaza.Te trezesti atunci cand esti trezita de cei ai tai si inveti sau faci activitati pe timp de zi.Mai fratilor, noaptea e pentru odihna, nu pentru a invata sau munci. Te rog sa nu bei cafea sau sa fumezi, crezand ca te tine treaz pe timp de zi.NUmai cu ambitia ta poti rezolva.Am trecut prin asta si stiu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai bun sfat este chiar acela de a evita stresul-in plus poti folosi ceai de tei inainte de culcare pentru linistire si pastile de somn de la farmacie-sunt fara prescriptie-eu de ex foloseam"Somn linistit".

| Adeee20 a răspuns:

He, he... și eu sunt în timpul sesiunii și din săptămâna cu examenele practice... dorm ziua 2-3 ore și-nvăț noaptea. Și la fel ca tine, mi-am deraglat programul bine de tot!
Pentru început, ai putea încerca să te trezești cât mai devreme. Chiar dacă adormi dupa 6-7, la 9-10 să faci un efort să te ridici din pat. În acest fel, vei putea seara la 9-10 să adormi fără niciun fel de problemă. Și-ncet încet îți vei reveni la programul normal.
Curaj și voie bună, că trece și sesiunea asta imediat.

| D3is a răspuns:

Eu iti dau un sfat bun cum sa faci, iti cumperi o sticla de vin si bei vreo 3 sau 4 pahare cat sa te ia u ameteala de la bautura si dupa aia te pui la somn, adormi instant, asa fac eu de fiecare data cand nu pot dormi dar eu beau o doza de bere silva ca aia e mai tare are 7% alcool si dorm perfect cand fac asta, rar mi se intampla sa nu pot dormi si cand nu pot beau o doza de bere cat sa ma ameteasca putin si ma pun la somn si adorm rapid si dimineata ma trezesc ca si cum as fi dormit 10 ore nu 7 sau 8