| L2o21 a întrebat:

Nu mi-a mai venit menstruatia de aproape 4 luni (a fost prima menstruatie acum 4 luni) si am dureri mari in partea de jos a abdomenului de cateva zile si cate o data ma mai doare si spatele, am 12 ani. Imi poate spune cineva de ce ma doare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Așa se întâmplă la vârsta asta, sunt dereglări ale menstruației, acestea pot fi și până la vârsta de 16 ani. Vorbește cu mama ta, nu trebuie să-ți fie rușine, pentru a merge la un endocrinolog pentru ați da un tratament. Nici lipsa menstruației atât de mult, nu este bine sa o ignoram și trebuie tratată cat mai repede, pot apărea modificări în corp.

| L2o21 explică (pentru MihaelaDart):

Ce se intampla la un control endocrinolog adica ce imi vor face? Este ca la ginecolog!?

| Itanul a răspuns (pentru L2o21):

Nu, nici pe departe. Endocrinologul verifica dreglarile date de glanda tiroida. Iti va face o ecografie in zona gatului si daca nu e edificatoare, vei face niste analize de sange (din deget).

| L2o21 explică (pentru Itanul):

Mulțumesc, deci nu mă vor dezbrăca?

| MihaelaDart a răspuns (pentru Itanul):

Și hormonal verifică. Eu am fost pusă în această situație înainte și după operație de chist ovarian.

| Itanul a răspuns (pentru L2o21):

La endocrinolog, nu.

| MihaelaDart a răspuns (pentru L2o21):

Îți pun tot felul de întrebări, îți iau sânge, posibil și o echografie sa îți facă. Nu trebuie sa îți fie teama de medici ori rușine. Și după asta ți se v-am da tratamentul necesar.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Itanul):

O definiție : Medic-endocrinolog se ocupă cu diagnosticarea, tratarea şi prevenirea bolilor sistemului endocrin. Ceea ce face endocrinologul, se referă în mod direct la reglementarea hormonală al organismului, precum şi orice încălcare a acestei funcţii.Aici include studierea sistemului endocrin, diagnosticul şi tratamentul patologiilor sale, eliminarea tulburărilor, cauzate de aceste patologii. Aceasta înseamnă că un endocrinolog tratează nu numai boala, dar, de asemenea, consecinţele lor: menţine echilibrul hormonal, restabileşte metabolismul normal, elimină disfuncţie sexuală, etc.

| Itanul a răspuns (pentru MihaelaDart):

Fa bine si raspunde-i celei ce a pus intrebarea, nu mie.

10 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Mergi la doctor!
in mod normal menstruatia nu apare la varsta aia, nu vreau sa iti spun la ce varsta apare de obicei pentru ca, cred ca ai mintit relativ la varsta, iar daca ma insel si tu

CHIAR AI 12 ANI... MERGI LA DOCTOR

| MihaelaDart a răspuns (pentru ziftode):

Menstruația apare între vârsta 9-14 ani.