| Denisa a întrebat:

Nu pot sa dorm! Pana la 5 dimineata sunt treaza iar apoi adorm si ma trezesc abia dupa masa pe la 3-4. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Ti-ai dereglat ciclul somn veghe! Ca sa intri in normal va trebui sa faci efortul sa te scoli mai de dimineata cateva zile in mod fortat si atunci o sa poti sa adormi mai devreme.Scoala-te la 7-8 si o sa vesi ca la 22 cazi de somn!

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O poti rezolva in doua zile, doar sa vrei. Pune ceasul la 8. 30 sau, cel tarziu, la 9. 00 si, oricat de obosita ai fi, da-te jos imediat din pat si fa un dus. Apoi umple-ti ziua cu activitati obositoare (citit, munca fizica, rezolvat probleme). Nu sta mai mult de doua ore la TV sau PC (adunat). Seara aseaza-te in pat la 23. 00. Nu conteaza ca nu adormi. Stai in pat, cu lumina stinsa. Pune din nou ceasul la 8. 30 (in nici un caz mai tarziu) si din nou da-te jos din pat cum suna ceasul si fa dus. In nici un caz nu sta in pat in cursul zilei si nu te trezi mai tarziu de 8. 30. Pastreaza ora de trezire in fiecare zi, fara gres, indiferent la ce ora te-ai culca. In 2-3 zile, vei adormi inainte de miezul noptii. Vei vedea ca ziua este mai lunga si ca ai timp sa faci mai multe, cu mai mult chef si eficienta.

| Petronela a răspuns:

Incearca sa te trezesti pe la 9-10 sau 11

| DareToKnow a răspuns:

Exista mai multe motive din care nu adormi. Unul ar fi ca nu ai obosit intelectual si creierul tau mai poate duce, cum s-ar spune, si altul ca esti mult prea obosita ca sa poti adormi. Incearca un ceai de tei inainte de culcare, sau citeste cateva pagini dintr-o carte (linistitoare, nu SF). Varianta "sunt un animal de noapte" iese din discutiehee hee Sper sa mearga! Daca nu, consulta un doctor - poate fi ceva mai serios. El iti poate prescrie un somnifer ceva... Aaa! si era sa uit... Poti sa mananci impreuna cu ceaiul de tei niste covrigei cu mac, macul da somnolenta. Bye-bye si. somn usor!:*

| cornel a răspuns:

Incearca sa te culci pe la 9 10

| SweetCherry a răspuns:

In primul rand avatarul tau e suberb :X
Singurul sfat care pot sa til dau este sa stai treaza, nu pana la 5 dimineata ci sa stai treaza pana seara si apoi poate ti se regleaza programul.alt sfat nu pot sa iti dau.

| ionutz49 a răspuns:

Deci si eu am aceiasi problemalaughing
Ce zici nu mai bine ne facem vampiri laughing).
E naspa ca pierdem toata ziuasad.

| DomnuDari a răspuns:

Trezeste-te mai devreme (9-10) si dupa o sa fii obosita si nu o sa mai poti sta pana la 5 noaptea. Fa asa cateva zile si iti reglezi orarul.Bafta!