| Sara a întrebat:

Nu stiu ce sa ma fac. Duminica seara m-a apucat un carcel, la piciorul stang. Nu e prima data, dar niciodata ca acum, atat de dureros. Nu mai suport durerea, inca ma doare si acum muschiul. Ce sa fac? Mi am facut masaj cu ketonal, si tot nu-mi da drumul la durere. Nu pot nici macar sa intind piciorul, caci e la pulpa piciorului. Ajutati ma va rog, mai ales cei care s-au mai confruntat cu asta!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| buburuzaucigasa a răspuns:

Eu cand faceam sport aproape 10 ore pe zi ma confruntam cu asa ceva si se rezolva cu un masaj cu o crema Bangay cateva ciupituri si eram ca noua.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pe zona dureroasa, unge-te cu un antiinflamatoare (gen Ketonal gel). Pentru a nu mai face carcei, trebuie sa-ti suplimentezi dieta cu magneziu. Pe sotul meu l-am vindecat dandu-i sa bea zilnic apa minerala magneziana (Biborteni Forte sau, mai bine, Valea Brazilor).

Elianna
| Elianna a răspuns:

Lipsa de calciu si magneziu duce la spasme musculare.Cand ai asa un carcel trebuie sa-ti infigi un ac (daca o sa poti!) in muschi.

mira
| mira a răspuns:

Am citit ca o intepatura usoara cu acul face sa dispara carcelul.Totusi este nevoie si de un tratament daca se repeta des si cu mare intensitateBrigaela a dat acum cateva luni un raspuns competent in aceasta problema.Cauta la raspunsurile ei.

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Am avut si eu carceii insa nu ma durea asa de mult. du-te la farmacie sau la plafar este o crema un gel pentru carceii

| elena_4396 a răspuns:

Carceii apar datorita lipsei de magneziu. Recomand anticarcel de la zdrovit sau magneziu plicuri de la additiva.