| lilboutique a întrebat:

Nu stiu ce sa mai fac pentru ca am scalpul grassad am incercat o groaza de masti naturale, sampoane etc, dar nimic. Sunt nevoita sa ma spal pe cal la 2-3 zile. Precizez ca SCALPUL este gras, nu parul, niciodata nu mi se ingrasa tot firul de par oricat de mult as sta fara sa ma spal, doar la radacina. Ce as putea sa fac? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate, foarte multa lume, inclusiv eu, ne confruntam cu un scalp gras. Raspunsul meu poate nu o sa te ajute. Sper macar sa te faca sa vezi altfel problema. Produsele cosmetice de ingrijire a parului, apa si aerul, mediul in care traim isi pun amprenta. Nimic nu mai este cat de cat natural. Stresul, probleme gastro-intestinale si altele au ca efect secundar si simptomele descrise de tine asociate si cu caderi semnificative de par. Am fost la medic, am dat o groaza de bani pe consultatii, analize, medicamente si lotiuni scumpe. Pe langa faptul ca am fost tratat cu superficialitate si raceala, la cabinetele private, in final am primit magnificul raspuns ca trebuie sa ma obisnuiesc cu asta. Daca esti fata poti folosi cu oarecare succes pe cate 3 luni (pana creste din nou parul din radacina) o ondulatie cu solutie de permanent, insa atentie: un permanent de volum, nu permanentul de "oaie creata". Dupa trei luni poti repeta operatiunea doar pe radacina. Mai absoarbe din sebum. Succes.

4 răspunsuri:
| diclorofosfat a răspuns:

Eu zic ca e ok o data la 2-3 zile, eu tot asa imi spal parul... plus ca mai am si breton si stau mereu ca mainile in par.

| Bellatris a răspuns:

Si la cat ai vrea tu in mod normal sa te speli? La o saptamana? 2-3 zile sunt absolut ok.

Răspuns utilizator avertizat
| madalush97 a răspuns:

2-3 zile e foarte normal.La cat ai vrea sa te speli?