| cosmin111 a întrebat:

Nustiu ce sunt (cred ca sasait ) dar,, S`` pot pronunta dar grupurile de cuvinte ce ge t nu pot pronunta si ma deranjeaza am 12 ani si va astept cu raspuns ce sa fac cand eram mic in loc de,, R`` ziceam ``l,, dar acum s-a remediat tin sa mentionez ca am vb tarziu cam pe la 2 ani jum 3 asa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

O sa -ti treaca daca te contolezi cand vorbesti, asa cum ti-a trecut si la prima"defectiune"de vorbire. Daca n-o sa poti singur va trebui sa mergi la un logoped. Uite cu ce se ocupa medicul logoped:
http://www.topsanatate.ro/......-post.html

2 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Adreseaza-te unui logoped. Fa multe exercitii sub indrumarea lui.In Antichitate au existat mari oratori care la inceput aveau mari probleme de pronuntie.Si-au remediat defectul vorbind cu pietre in gura si exersand mereu. Poate este legenda, dar ea serveste ca model de tenacitate.Nu amana.Inca se mai poate.

| emy a răspuns:

Ar trebui sa mergi la un logoped. Dar, trebuie sa te si controlezi.Ai sa vezi ca ajutorul logopedului impreuna cu autocontrolul tau, au sa dea rezultate extraordinare.Succes!