| anonim_4396 a întrebat:

E adevărat că grecii nu pot pronunța grupurile de cuvinte ce, ci și in loc de ceapă spun țeapă?

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

E mai interesant la americani cand ii pui sa zica "piine" si ii auzi intr-un mod cit se poate de original zicind "puine". Dar, sa nu ridem de ei, ca nici noi nu ne descurcam prea bine cu "th" din limba engleza. Fiecare limba cu ciudateniile ei.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Țe fațe?

| lpavel a răspuns:

Te-a prostit careva sau e doar o gluma absurda?

| anonim_4396 explică (pentru lpavel):

Am auzit greci spunând dația la dacia și țeauțescu la ceaușescu.

| lpavel a răspuns (pentru anonim_4396):

Spun asa pentru ca nu stiu exact numele, nu ca nu ar putea pronunta ce sau ci! Si ei au cuvinte care contin ce sau ci, poate la ei se scrie altfel dar tot asa se aude si il pot pronunta, deci concluzie pot pronunta!

| Hammurabi a răspuns:

Nu.
Sunt grec prin naștere, Dar nu vorbesc așa.
De fapt, pot face pariu că vorbesc și știu limba română mai bine decât cel puțin 50% din populația României... laughing