| remus a întrebat:

- o duminica binecuvintata va doresc,
va rog daca stie cineva o reteta de preparare a tincturii de propolis si modul de administrare zilnic in scopul preveniri diferitelor boli.
multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| stefybx a răspuns:

Cum se prepara si la ce foloseste tinctura de propolis

Propolisul poate fi folosit ca atare, ca guma de mestecat (saliva umana fiind una din putinele substante care il solubilizeaza), sub forma extractului moale de propolis inglobat in miere, obtinindu-se mierea propolizata si folosit la prepararea diferitelor unguente.
Ce-a mai eficienta metoda de administrare a propolisului ramine, totusi, tinctura de propolis.
La 100 ml alcool de peste 80 de grade se adauga 20 g propolis.
Alcoolul amestecat cu propolis se introduce intr-un vas, se incalzeste la 30-35 grC si se amesteca bine. Aceasta procedura se repeta zilnic, timp de o saptamana.
Dupa aceea, se lasa la decantat si se alege lichidul curat.

Folosind acelasi dozaj, procedeul poate fi simplificat.
Singura diferenta este ca, fara incalzire, propolisul se piseaza si se lasa la macerat timp de 14 zile.

In urma experientelor clinice si de laborator s-a dovedit ca tinctura de propolis este folositoare in vindecarea tuturor bolilor interne infectioase (30 picaturi/zi, Tinctura de propolisintr-un pahar cu apa calduta), combaterea tulburarilor de menopauza (10 picaturi pe zi, timp de un an), vindecarea inflamarilor prostatei (30 picaturi/zi), rinichilor si ficatului (de doua ori pe zi, cite 40 de picaturi; se repeta pina la vindecare), in tratarea TBC-ului pulmonar (de trei ori/zi cite 30 de picaturi, completate cu inhalatii -- la 1/4 litru apa fierbinte se adauga 100 picaturi de tinctura -- de doua ori pe saptamana), combaterea enteritelor, parazitozelor intestinale, durerilor de stomac si tratarea ulcerului gastro-duodenal (40 picaturi puse in 100 ml lapte cald, remediu consumat zilnic, pe stomacul gol).

La toate afectiunile pielii, in special la bataturi si cheratite, rani vechi, arsuri si Propolismicoze, locurile bolnave se pot vindeca suta la suta prin tamponare cu tinctura de propolis, aceasta avind actiune cicatrizanta, ajutind la formarea noilor tesuturi.
Pentru prevenirea si tratarea afectiunilor specifice sezonului rece se poate prepara o bautura din 15-20 g de propolis ras introdus intr-un litru de tuica tare.
Solutia se agita zilnic, iar dupa citeva saptamini se obtine o bautura amaruie, din care se bea un paharel inainte de culcare.
Tinctura de propolis regleaza tensiunea, iar pusa pe gingia dureroasa sau pe maseaua cariata alina durerea si impiedica infectia.

6 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

La 10g de propolis, se toarna 50ml alcool de 98grade, nu se tine la lumina, se agita zilnic de 2-3 ori, dupa 10 zile se strecoara.Se administreaza cate 40 picaturi in fiecare dimineata pe stomacul gol.Sanatate.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

La fel ca stefybx.

| sese a răspuns:

O gasesti la orce magazin cu produse naturiste inclusiv reteta si indcatii de la personalul deservent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea ca om e ca trebuie sa lasi organismul sa se fortifice singur impotriva bolilor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

100ml alcool peste 80 grade + 20 g de propolis se ameste ca bine la temperatura de 35 grade C in fiecare zi timp de o saptamana