| Gheorghe_Costel_1969 a întrebat:

Stie cineva reteta care se face cu alcool si propolis?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Tinctura de propolis :
La 100 ml alcool de peste 80° se adaugă 20 g propolis.
Alcoolul amestecat cu propolis se introduce într‑un vas, se încălzeşte la 30‑35°C şi se amestecă bine.
Această procedură se repetă zilnic, timp de o săptămână, apoi se lasă preparatul la decantat şi se alege lichidul curat.

Folosind acelaşi dozaj, procedeul poate fi simplificat.
Singura diferenţă este că, fără încălzire, propolisul se pisează şi se lasă la macerat timp de 14 zile." - SURSA :
http://www.pravaliata.ro/propolis.htm

Toate cele bune.

| Nelu62 a răspuns:

Tinctura de propolis:
La 100 de grame de alcool de 80°-86°, se adauga 20 de grame de propolis intarit, tinut in frigider. Alcoolul amestecat cu propolis se introduce intr-un vas, se incalzeste la 30°C-40°C si se amesteca bine. Procedura se repeta intr-o saptamana de 6-7 ori, dupa care se lasa sa se aseze si se toarna lichidul curat.
Tinctura de propolis vindeca sau amelioreaza:
– Toate bolile interne infectioase care duc la stari febrile se trateaza cu 30 picaturi pe zi.
– La menopauza, timp de un an, 10 picaturi zilnic.
– La inflamarea prostatei, zilnic 30 picaturi.
– La hipertensiune, zilnic 30 picaturi, pana la vindecare.
– La inflamarea rinichilor si ficatului, zilnic de doua ori cate 40 picaturi, puse intr-un pahar cu 100 ml apa calda. Pana la vindecare.
– La angina, faringite, gripe sau pentru evitarea unor complicatii, zilnic de doua ori cate 40 picaturi, puse intr-un pahar cu 200 ml apa calda si zilnic de mai multe ori, gargara.
– In cazul ulcerului de stomac sau enterite, zilnic 40 picaturi puse in 100 ml lapte cald. Se bea pe stomacul gol.
– Bataturile, cheratitele se trateaza astfel: inainte de culcare se imbiba o bucata de vata in tinctura de propolis si se aseaza pe locul dureros, ziua se poate folosi alifia de propolis (Atentie, cheratitele raman inca dureroase zile intregi).