| Anonimuserr a întrebat:

O intrebare legata de avorturi, sunt curios de niste treburi.

Pana la ce luna maxima poate face o femeie sau fata avort? Si daca este pusa viata in pericol a ei pana la luna X sau chiar peste termenul maxim.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| thalyslly a răspuns:

Pana la 3 luni, complicatii pot sa apara depinde cat de bun este doctorul
daca viata pacientei este pusa in pericol de sarcina avortul se poate face si la peste 3 luni de sarcina

| OoBunnyoO a răspuns:

Pana la 12 saptamani de la ultima menstruatie, asta ar fi temenul maxim. Cel mai bine este intre 6 si 11 saptamani.

| Hαppiηеss a răspuns:

Avortul ce face pana in luna a 3 a de sarcina cel tarziu!
Nu este pusa viata in pericol pana la acest termen, ca nu mai suntem cu un secol in urma, totul se face sub anestezie, procedura dureaza 15-20 de minute, iar apoi pacienta pleaca pe picioarele ei.
Dar totusi un avort poate avea si urmari, exista riscul ca femeia in cauza sa nu mai poata face copii, sau se poate alege cu niste leziuni pe colul uterin care sunt detul de periculoase.
De aceea s-au inventat o gramada de metode contraceptive ca sa le folosim, sa nu ajungem pana in punctul de a omorii un suflet nevinovat.

| Rosalyn a răspuns:

Avort se poate face maxim pana in luna a 3a de sarcina, dar e mai bine mai devreme.
Viata ii este pusa in pericol dupa acest termen, dar si inainte. Avortul este o procedura foarte riscanta si greu suportata de organism (se pierde foarte mult sange).

| nebunatik94 a răspuns:

O femeie poate face avort pana la 8 saptamani maxim.deja de la trei luni viata ei este pusa in pericol