| Adinutzzaa a întrebat:

O prietena de-a mea vrea sa afle cum ii vine ciclul mai repede pentru ca nu are. Are sani mici par pubian sau la subrat nu are si are 12 ani. Spune-ti ce trebuie sa faca. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ÐiÐi a răspuns:

Uite... Ciclu nu poate fi 'fortat' sa vina. Cand e organismul gata sa treaca la urmatoarea etapa a adolescentei atunci trebuie sa se intample. Nu ai de unde sa stii ce se intampla in ea si daca deja e la faza in care 'gaseste ceva alb pe chiloti' atunci inseamna ca s-ar putea sa ii vina oricand. Spune-i ca nu trebuie sa faca eforturi ca sa ii vina mai repede deoarece a avea ciclu nu e 'smecher' e chiar naspa. Sa isi traiasca copilaria si sa nu se becajeasca daca ea nu are si celelalte au ca e o prostie. Mie mi-a venit la 12 ani iar la o fata la 14 asa ca sa nu se ingrijoreze si sa isi traiasca copilaria ca sunt niste dureri si nu e o chestie de care sa te mandresti. Si oricum daca o sa ii vina ce se apuca sa le spuna la toti de chestia asta?

8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

In afara sa astepte[pentru ca toate se intampla la timpul lor] nu trebuie sa faca nimic

suntserios
| suntserios a răspuns:

Stai linistita ca o sa iti vina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Ciclul menstrual poate să apară oricând între 11 şi 16 ni.
Numai corpul decide când a sosit momentul primei menstruaţii.
Te pup!

| Roxana121 a răspuns:

Salut! Trebuie sa astepte prietena ta, ca nu vine ciclu cind vrea muschiu eihappy la mine de exzemplu a venit la 14 ani
si nu eram foarte incintata, pentru ca nu-i nimic wow. Intr-adevar in corpu tau sunt careva schimbari. Nu inteleg de ce isi doreste asta? e inca mica plus la fiecare e diferit.

| DunkelheitBu a răspuns:

Cu cat mai tarziu cu atat mai bine laughing

| noink a răspuns:

ARE 12 ANI! Ce ciclu vrea? Corpul se dezvolta in propria armonie. Am o prietena de 15 ani cu sanii mici si fara par sub axile, fara ciclu. E e foarte bine-merci si multumita. Ciclul nu e o joaca. Toate la timpul lor! sa se bucure ca nu are inca.

| Kydutsa a răspuns:

Buna!
Ciclul nu vine atunci cand vrea ea.
Acesta vine dupa organismul fiecarei femei. Sa nu se mai grabaeasca ca nu o sa ii placa. fiecare la timpul ei. sanii o sa i se dezvolte cand ii va veni.

| Alexia777 a răspuns:

Trebuie sa astepte ca o sa-i vina.