| Andreea092 a întrebat:

Cand iti vine ciclul? Va rog eu ajutati-ma si dati-mi sfaturi cum sa imi vina mai repede, pentru prima oara!
Am acea chestie alba pe chiloței, par pubian si la subrat.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mama ta este singura care iti poate spune cand iti va veni ciclul, deoarece tu o mostenesti pe ea si doar ea iti poate spune cand i-a venit ei, si cand iti va veni tie.

Secretia alba de pe chilotei nu este ciclul menstrual, este doar o secretie vaginala, care incepe cam cu 1 an inainte de ati veni ciclul menstrual.

| Mrfear a răspuns:

O sa iti apara, asteapta.Nu este un lucru prea grozav, te poate durea tare spatele/burta, iti schimb tampoanele nu vad de ce il vrei.El poate aparea oricand intre 9 si 15 ani, depinde de dezvoltarea copilului.Mai este chestia cu genetica, adica tie iti vine cand i-a venit mamei tale, dar unei tipe i-a venit la 11 iar mamei la 15, iar 11 si 15 nu prea sunt varste asemanatoare.

| RedTurtleeee a răspuns:

Vorbeste cu mama ta.Nu ar trebui sa iti fie rusine sa vorbesti cu ea fiindca ea stie mai bine.