| poesia a întrebat:

Oare am apendicita? Azi stateam in pat si deodata a inceput sa ma intepe destul de tare in partea dreapta in dreptul ombilicului. Mi-a trecut si a ramas o usoara senzatie de durere si discomfort. Dar ma doare si piciorul drept, nu foarte tare.Eu am si un reumatism si cand se schimba vremea ma dor picioarele, dar acum ma doare doar dreptul si ma inteapa usor. Daca stau culcat aproape ca nu mai simt durere.Am mai patit asta acum ceva timp dar am dat vina pe ficat. Voi ce credeti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
soothe
| soothe a răspuns:

Apasa-te in partea stanga a abdomenului, suficient de ferm si apoi da-i drumul brusc. Daca te doare in partea dreapta, este un semn ca apendicul este inflamat (mergi la medic sau la urgenta functie de cat este de acuta durerea). In legatura cu reumatismul, daca te referi la dureri ale incheieturilor, este bine sa eviti cartofii si in general solonacele (inceraca 3 luni ca sa te convingi). Se pare ca solanina afecteaza incheieturile (e mai mult de explicat); evita dulciurile si grasimile. In afara de asta, este un semn ca in localitatea in care locuiesti este prea multa umezeala. Imbraca-te bine si evita sa te ingrijorezi din orice. Este componenta emotionala "agravanta" a "reumatismului". Multa sanatate!

7 răspunsuri:
| mariobros a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie; oricum, fii atenta cat de des se intampla senzatia asta si daca se suprapune peste perioada cu presiunea atmosferica redusa, poate fi de la reumatism dupa cum ai spus tu. Dar sunt si cazuri de apendicita cand nu primesti semnale din timp, si se trezeste subiectul cu peritonita.
Numai bine!

| poesia explică:

Dureri de cap am, dar ama avut si pana acum.Am apasat si ma doare exact la fel ca in stanga. Pot fi rinichii sau ovarele am inteles.

Răspuns utilizator avertizat
| craniul a răspuns:

Sa-ti zic ceva eu am fost operat acum 4 ani de apendicita in clasa 5 si pe mine ma durea i capul la inceput nici doctorii de la spital nu si-au dat seana zicceau ca am alte boli mia grave era o ironie... lunda-mi analize nu si-au dat seama pana am fost la un alt doctor daca mai stateam 2 ore facea peritonita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Durere surda aproape de centrul sau partea superioara a abdomenului ce devine mai apoi ascutita si se deplaseaza spre partea din dreapta jos a abdomenului. Acesta este, de obicei, primul semn;

- pierderea apetitului;

- greata si/sau varsaturi imediat dupa ce incep durerile abdominale;

- umflarea abdomenului;

- febra nu foarte ridicata;

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine du-te la medic sa te consulte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! va rog ajutati`ma si pe mine cu ceva.Am 17 ani iar de la un timp de vreme imi curgea sange din nas.Am fost la medicul de familie si mi s`au recomandat Vitamina A si D2, Calciu Lactic si Tarosin. le-am luat si dupa aceea am inceput sa ma ingras si sa ma balonez din orice.Acum vad ca a inceput sa ma intepe buricul si daca apas pe el este ca un dul asa tare.Nu stiu ce sa fac. mi-am facut si radiografie si mi s`a spus ca un strat de grasime care urmeaza a se dezvolta si ca garantat 100% n`am nimic. M`am apucat si de sport numai ca sa slabesc...