| Andrei_Andone_1999 a întrebat:

Pai cum scapa de durere de masea cam 4zile. Precizez ca azi am fost la dentist, mi-am scos o masea(defapt doar radacina ei ca atat mai era) si mi-a zis ca s-ar putea sa ma doara si cea de langa. este ditamai gaura cariata in ea si luni pot sa o scot de abia! Sfaturi( cum sa opresc durerea ca de abia luni vine dentistul)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Flavius_Stanciu_1996 a răspuns:

Poti lua pastila Ketonal de la farmacie, este vreo 10-15 lei la farmacie cu 20 de pastile tubul. Poti lua o pastila linistit si sicur iti va trece! Funda?

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Până atunci, pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune.