| lazio9 a întrebat:

Parul acoperit pe o perioada indelungata cu sapca etc.acoperit aproape tot timpul zilei... poate duce la caderea parului? ce efecte secundare poate avea? multumesc. dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NickiMinaj a răspuns:

Nu exista o corelatie intre a purta ceva pe cap si caderea lui. E posibil sa ai un deficit de calciu/alte vitamine sau mostenire genetica nefavorabila : in general vei incepe sa-ti pierzi parul cam pe la aceeasi varsta cand a inceput si tatal tau.
Sa nu confunzi cateva fire cu o cadere masiva, pana la 80-100 fire/zi sunt normale, iar daca nu iti piepteni parul zilnic pot ramane lipite de alte fire cele ce ar fi cazut in mod normal.

10 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Da, parul acoperit, se ingrasa foarte mult si inevitabil duce la caderea parului... dar atat pe cat cade intr-o zi se si regenereaza, noi nici nu observam acest lucru!

| MariaO a răspuns:

Da, poate duce la caderea parului si la formarea matretii. De asemenea, arearea purtata multa timp pe aceeasi parte duce tot la chelirea in portiunea de par respectiva.

| ѕოiℓε01 a răspuns:

Nu trebuie sa stai cu apul acoperit mereu deoarece parul trebuie "sa respire"...si cred ca poate duce si la caderea parului dar nu in cantitati maribig grin fundita?

| GabyAdicaEu a răspuns:

Depinde de multe elemente; este posibil in mare parte ( 80% ) caderea parului; pentru mai multe informati stiudiaza Fotosinteza!

| Andreea_5313 a răspuns:

Se ingrasa mai repede, dar la radacini ramane uscat.Nu conteaza, poarta caciula, alfel va fi mult mai rau si n-o sa mai conteze parul.

| Static a răspuns:

Pai da sa stii, si bunica mea a avut aceiasi problema cu baticulwinking, ea are parul foarte des :p. Incearca sa stai si fara fes sau sapca, oricum nu e recomandat :/.

| AlexandraHristov a răspuns:

Parul trebuie lasat sa respire. Tot ce e in exces dauneaza. Nu duce la caderea parului, dar duce la aparitia matretei sau a unor puncte asemanatoare ce pot fi confundate cu aceasta - nu stiu exact cum se numesc. Ideea e ca el trebuie lasat sa respire si nu e bine sa fie acoperit mai multe zile intregi la rand.

| Tudor1212 a răspuns:

Eu stiu ca poate cauza degenerarea parului si/sau matreata. Scz, dar nu te pot ajuta mai mult...

| SimplePlanFanKarina23 a răspuns:

Sa stii ca da, duce la caderea parului ai grija happy

| catalin13 a răspuns:

Daca iti ti mereu pe cap o sapca, risti ca atunci cand te vei face mai mare, risti sa ai chelie, deoarece parul acela, nu se mai aeriseste si cade.