| Ilincamatei83881 a întrebat:

Pastele făinoase îngrașă dacă mănânci în fiecare zi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Depinde de cantitate. Orice mancare ingrasa daca e consumata in cantitati mari.

| simonmaria a răspuns:

Bună,

Orice aliment de care se abuzează, bogat în calorii, îngrașă. Contează felul în care tu îți proporționalizezi mesele în ziua respectivă în care,, ai comis-o " și de efortul fizic făcut, care te ajută să arzi în kcal.
Pastele făinoase conțin o valoare energetică măricică. Ajung și la 300-400 kcal/porție. Mai ales dacă nu te zgârcești în a pune sos; care este un inamic principal pentru cei ce vor să fie mai supli.
Așadar, da. În majoritatea cazurilor, ceea ce ai spus poate fi soră cu îngrășarea. Dar diferă de la metabolism la metabolism și mai contează ceea ce spuneam și mai sus.
Iar foarte important este să cunoști câte kcal ai tu nevoie, în fucție de sex, vârstă, înălțime etc. Îți recomand calculatorul de pe pagina aceasta: https://educatiepentrusanatate.ro/cate-calorii-ai-nevoie-zilnic/. Iar pentru a calcula câte kcal conține mai orice aliment pe care alegi să îl mănânci, există aplicația MyFitenssPal. Doar un mic pont, dacă alegi să le folosești: Nu face o obsesie de ele.

Seară faină!