| Awwwww a întrebat:

Pastilele calciu efervescent de la lidl sunt bune?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pastilele cu calciu le iei la indicația medicului de familie, cel puțin, după un control medical!
Pa, pa.

| mgtow a răspuns:

Sant importate din strainatate nu din China sant bune.

| mona a răspuns:

Da,sunt bune

| Kaℓi a răspuns:

Cele mai bune ar fi la farmacie, zic eu.

| pietrean a răspuns:

Cel mai bine, ar fi intai sa faci niste analize, ca sa vezi nivelul calciului in organism(daca iei fara sa ai nevoie, iti poate dauna). Mergi la medicul de familie pentru trimitere.Se pot face gratuit(daca esti salariat sau daca unul din parinti are asigurare CAS), la un laborator care are contract cu CAS-ul.
In functie de rezultat, ti se v-a recomanda cat calciu trebuie sa iei.In cazul ca ai nevoie,iarna,se ia calciu impreuna cu vitamina D(pentru fixarea lui in oase),iar vara, poti lua fara, deoarece razele solare il fixeaza singure.Cel mai bine, ar fi sa iei de la farmacie, produs de o firma romaneasca.In cazul in care ai nevoie si de alte vitamine,minerale,gasesti si complexuri, dozate cum trebuie de catre producatori.
Calciul il poti gasi si din produsele lactate, peste, ulei de peste(la farmacii), galbenusul de ou(oul fiert 3-4 minute,nu tare),fasole verde si uscata,mazare,morcov,varza,mere,struguri,pere, afine, coacaze.
Eu am luat suplimente, produse de EUROVITA, BIOFARM.
Evita pastilele efervescente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Pastilele de calciu se iau numai la indicatia medicului, niciodata dupa ureche!
Cele mai bune sunt la farmacie si neaparat Calciu+D3!
Te pup!

| paulpetrolistu a răspuns:

Dap,sunt bune, iau si eu si chiar imi fac foarte bine.

| anibanani145 a răspuns:

Mai bune sunt la farmacie.