| Consumptive a întrebat:

Pe data de 1 august plec o saptamana la mare.Problema e ca fix in acea zi trebuie sa imi vina ciclul! Exista vreun medicament care sa mi-l intarzie sau si mai bine sa-l faca sa vina mai devreme? Am 16 ani.
As aprecia daca raspunsurile voastre ar fi din proprie experienta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pure9 a răspuns:

Este un medicament, ceva cu D... parca nu imi amintesc acum numele dar poti intreba in farmacii. Il iei si iti amani menstruatia dar data viitoare cand va veni va fi mai abundenta. Mai este unul TAROSIN se gaseste in farmacii, oricum mai bine ai intreba la ei inainte sa cumperi cevabig grin

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa faci sport la greu in zilele cand stii ca ar putea sa iti vina. Practic iti fortezi corpul.
Si daca tot iti vine atunci, ii poti scurta durata luand un antiinflamator pe zi, incepand cu ziua 1. Vei observa o diminuare considerabila a fluxului.

| loveanime059 a răspuns:

Nu stiu, dar daca pana la urma nu o sa gasesti o cale sa-ti intarzie, trebuie sa folosesti tampoane ob

| Consumptive explică:

Am discutat si cu mama mea.Nici nu se pune problema anticonceptionalelor sau tampoane ob...nici ea nu accepta optiunile astea si sincer, nici eu.
Vacanta a fost deja platita in avans, nu poate fi amanata.
Singurul lucru care mi-a trecut si mie prin minte si care consider ca ar fi cel mai indicat e sa consult un doctor ginecolog.

| soriinaa a răspuns:

Da, exista.Si eu am avut aceeasi problema anul trecut. Vorbeste cu mama ta, sa mergeti impreuna la un doctor ginecolog sau si mai bine la planificare familiala, doctorul va stii ce trebuie sa iei. Mie mi-a dat sa iau niste anticonceptioanle, ca sa-mi vina dupa;*

| Ionut_Ciocan_1992 a răspuns:

Eu zic sa stai cuminte cu chestii din astea nu e de glumit, amana vacanta cu cateva zile si gata.