| 4evergentleman a întrebat:

Pentru concentrare,atentie, memorare ce suplimente eficiente știți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Am auzit că ciocolata cică ar stimula creierul, personal nu am observat vreo diferență, în afară de faptul că îmi oferă dopamină.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Frank51):

Ciocolata si cafeaua. Dar avand in vedere ca majoritatea le consumam de obicei, nu poti simti nimic pentru ca organismul nostru deja e obisnuit cu ele.

| Xexexexexer a răspuns (pentru Frank51):

Ciocolata cu concentratie mare de cacao, care e foarte amara.

| Frank51 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Eu nu consum cafea și nici ciocolată. În schimb consum pepsi sau băuturi energizante care au în compoziție cam aceleași substanțe.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Frank51):

Eu nu consum nimic ce contine cofeina sau alte stimulente energizante, pentru ca nu am voie. M-am nascut hiperactiv si efectul lor imi agraveaza starea de sanatate. Ba chiar iau tratament pentru a-mi taia din energia excesiva. Chiar m-am chinuit pe toata perioada liceului sa trec si clasele pentru ca nu invatam bine, din lipsa energiei la inceput. Singura mea metoda de a ma imbunatati in concentrare si memorie, a fost munca si invatatul in continuu pe perioade lungi de timp. In cazul meu chiar nu am luat-o pe scurtaturi cu stimulente, pentru ca nu aveam voie laughing

| 4evergentleman explică (pentru StoicAnalysis):

Și cum ai căpătat energie daca nu ai avut-o în perioada liceului? Ce munceai?happy
Pai mie xanax îmi ia din energie dar am o anxietate serioasa și nu pot fara ele

| StoicAnalysis a răspuns (pentru 4evergentleman):

N-am capatat nici o energie. De cand am luat tratamentul pentru a-mi reduce din energie, am avut aceeasi energie ca ceilalti oameni normali. Doar ca eu nu eram obisnuit sa-mi traiesc viata ca ceilalti. Eu fiind obisnuit sa traiesc ca majoritatea oamenilor pe cocaina laughing.

| StoicAnalysis a răspuns:

Poti folosi orice supliment vrei tu, de la lecitina, ginko biloba, si alte substante ce promoveaza astfel de stimulare cerebrala. Dar asta doar isi va face efectul pe termen lung, gen un an sau doi. Nu in cateva zile sau saptamani. Sunt pastile care fac asta in mod rapid, dar sunt interzise cum ar fi modafinilul. O alta varianta ar fi cafeaua. Dar avand in vedere ca toata lumea este obisnuita cu ea, nu isi va face efectul.

| CleanHeart a răspuns:

Ciocolata și citit mult sa fie creierul în acțiune mereu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-ai angajat boss?

| 4evergentleman explică (pentru anonim_4396):

Nu,sunt foarte depresiv și m-am certat a n oară și cu un tovarăș, nici nu știu de ce am mai vb cu el daca ne tot certăm frecvent ne împăcăm iar ne certăm.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ginkgo biloba,
Omega-3,
vitamina B12,
Rhodiola rosea

Răspuns utilizator avertizat
| Smmo a răspuns:

Am luat foarte demult asta, m-am simtit mult mai bine, mai treaza, mai atenta, doar ca e destul de concentrat si ceva din el te si agita, asa ca in loc sa invat, m-am apucat sa fac treaba prin casa. Nu il recomand daca mai luati si alte pastile sau aveti vreo problema cu inima sau cu altele, trebuie vorbit cu un medic.
https://suplimente-naturiste.com/produs/energy-memory-calivita/

| 4evergentleman explică (pentru Smmo):

Am cu anxietatea iau xanax și de aia nu am energie mă moleșește dar nu prea pot ieși fara ele e nasolie, oricum o dau nu e bine, in afara de xanax nimic nu ajuta pe anxietare mea.

| Smmo a răspuns (pentru 4evergentleman):

Atunci nu lua ce am scris. Inteleg ca te ajuta tratamentul sa nu iti mai fie frica si deci nu poti fara el, dar daca iei ceva care sa combata efectul de moleseala, te apuca din nou gandurile. Daca te blegeste asa, nu-ti poate scadea doza? Tot cu medicul trebuie sa gasesti o varianta. Spune-i ce te supara.

| 4evergentleman explică (pentru Smmo):

Da așa e. Mersi pentru răspunsuri!

| Skarr a răspuns:

Teanina in combinatie cu cofeina poate ajuta concentrarea
Omega 3
Vitamina B12
Creatina ( folosita de multe ori de atleti sau pentru sala imbunatateste performanta dar poate imbunatati si concentrarea )

| Xexexexexer a răspuns:

Suplimentele nu fac nimic, doar iti incarca ficatul. Somn bun, miscare, alimentatie sanatoasa, mai putini ochi in ecrane si mai mult citit. Toata lumea fuge dupa scurtaturi cand astea sunt singurele rezolvari reale.