| anonim_4396 a întrebat:

Pentru pietre la rinichi si o posibila infectie, apelez la urolog sau nefrolog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar stii sigur ca ai piatra la rinichi? Nefrologul te poate trimite ulterior la urolog, pentru interventia chirurgicala, deci poti apela direct la acesta prima data, sa vezi ce ai.

Cat despre cine se ocupa de pietrele la rinichi, urologul:
"Spre deosebire de nefrologie, care este o specialitate medicala, urologia este o specialitate chirurgicala care se ocupa de diagnosticul si tratamentul chirurgical al bolilor de rinichi. Urologul trateaza bolile rinichilor, ale prostatei si ale cailor urinare (uretere, uretra, vezica urinara), care necesita operatie (PIETRE, tumori, malformatii) sau introducerea de sonde, catetere si alte instrumente pentru tratarea unor stricturi sau blocaje. Tot medicul urolog se ocupa si de probleme de fertilitate masculina sau impotenta."

Numai bine si sanatate!

| SlenderMan299 a răspuns (pentru DoarBogdan):

In urma unei ecografii, au fost depistate pietre. + Ca am simptome

| DoarBogdan a răspuns (pentru SlenderMan299):

Atunci mergi la urologie.