| aimullah123 a întrebat:

Pentru RMN cerebral cat te baga in tubul ala? Tot corpul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AndreiCristi123 a răspuns:

Da, te baga in tub cam pana la jumatate. Singura diferenta dintre un RMN cerebral si unul toracal sau lobar este ca poti sa te misti putin. Important este sa nu misti gatul si capul. Cat despre timp, stai aproximativ 20-30 de minute + - 10 minute. Nu stiu sa spun exact de timp. Funda?

| aimullah123 explică (pentru AndreiCristi123):

Merci!
E prima oara cand o sa fac asta.
Dar daca o sa imi fie frica ce fac?

| 1231242 a răspuns (pentru aimullah123):

Salutări!

Mie mi-ar fi frică de o posibilă problemă decât de procedură în sine, oricum cei de acolo te vor îndruma.

| AndreiCristi123 a răspuns (pentru aimullah123):

Pe toata perioada examinarii, o sa tii o pompita in mana. Aceea are rolul de a "te salva" in cazul in care nu mai suporti sa stai in tub. Nu are de ce sa iti fie frica. Am trecut prin asa ceva si stiu cum este prima oara. Important este sa te relaxezi pentru ca ai de asteptat ceva laughing. Un sfat pe care pot sa ti-l dau este sa te asiguri ca iti stau bine acele casti pe cap pentru ca suntele sunt puternice si daca nu te protejeaza bine nu cred ca o sa poti sta foarte mult. Daca mai ai intrebari nu ezita sa ma intrebi! Multa sanatate.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de aparat!
Noile RMN-uri pentru cap, sunt in pozitia sezut in scaun, iar aparatul se invarte in jurul capului tau. Tu avand pe cap o casca.
Am facut eu de cuarnd, dar nu in tara.
Aparatele vechi de RMN, te baga cu totul in tub si te pune sa stai nemiscat 40-60 minute. Din cand in cand, ti se spune sa-ti tii respiratia si trebuei sa executii ce ti se spune.
Evident, nu ai voie sa te misti deloc.

| Doja a răspuns:

40-45 de minute pentru Cerebral, 30-40 pentru alte sectiuni ale coloanei.

Trebuie sa-ti tii respiratia cand incepe sunetul, ca sa nu te misti.