| anonim_4396 a întrebat:

Persoanele sub 18 ani pot face infarct? Uneori ma doare si inteapa in partea inimii, obosesc foarte repede si ma doare mana stanga. Stiti ce poate fi? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mergi la cardiolog. Daca te doare si mana e posibil sa ai ceva.

| AFR81 a răspuns:

O durere in piept nu inseamna, automat, infarct. Aveam si eu astfel de probleme, doar ca la mine au persistat cam doua saptamani, astfel ca am decis sa merg, dupa o vizita la Urgente si una la medicul de familie, la cardiolog. Ajuns acolo, mi s-a facut un ekg, o ecocardiografie si am fost consultat de catre doamna doctor. Mi-a spus ca durerile in piept pot avea cauze multiple. M-a trimis la ORL pentru ca am deviatie de sept si pentru ca exista riscul sa se fi instalat o infectie a sinusurilor, m-a trimis la endocrinolog, m-a trimis sa fac o ecografie abdominala si niste analize (aslo, t3, t4, colesterol total, exudat faringian, etc.). Mi-a mai dat si un tratament pentru ca aveam tensiunea cam mare. In caz ca te intereseaza, am 20 de ani. Nu trebuie sa te ingrijorezi, dar nici sa ramai nepasator. Cand ai timp, fa o vizita la cardiolog.
Foarte important, nu citi si nu cauta simptomele pe internet. Eu, sincer, avand o durere usoara in piept care mergea inspre bratul stang, usoare dureri musculare si o mica jena la maxilar, am inghetat pe scaun cand am citit, conform site-urilor de pe Google, ca sunt, practic, in pragul unui infarct. Evident, doctorii mi-au explicat cum sta treaba si m-am mai linistit.

| CuriousStuff a răspuns:

Da, categoric, oricine poate sa faca infact. Ce descri tu acolo e semn de ischemie, posibil sa te indrepti spre un infarc. Desi durerea de cord nu are caracter de intepare. Atata timp cat obosesti repede ori e o problema cu inima ori cu plamanii. (Oboseala trebuie sa se manifeste prin lipsa de aer, nu durere musculare, adica nu oboseala ca te dor picioarele ci sa simti ca nu mai ai aer dupa ce urci 2-3 etaje sau mergi pe jos mai mult timp. Asa ca iti recomand cu caldura un consult cardiolgoic, un ekg si un test de efort daca e necesar cat mai curand posibil, nu e de joaca.

Sanatate.

| KenNine a răspuns:

Da la orice varsta poti face infarct.Dar du-te urgent la medic.

| WhiteandBlack45 a răspuns:

Da si persoanele sub 18 ani pot face infarct insa sunt cazuri rare. Daca te doare in partea inimii du-te la doctor. Nu te speria poate nu e neaparat inima poate ai lipsa de calciu sau treci printr-o perioada mai stresanta.