| Feyenooord666666 a întrebat:

Personalul care recolteaza sange la o directie de sanatate sau etc sunt obligati sa poarta manusi nu? Ca totusi suntem in 2015...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Holy2010 a răspuns:

Manusile si daca sunt purtate sunt curate, nu sterile. Daca e un centru de recoltare e normal sa se poarte manusi dar de multe ori si daca sunt purtate nu se schimba dupa fiecare pacient asa ca sunt mai mult pentru protectia personalului.

| Feyenooord666666 explică (pentru Holy2010):

Exact, se gandesc si la siguranta lor. De pe ac a dat jos un capacel de plastic deci era oke.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal. Manusi sa te deie cu spirt in zona aia si acul se da inainte cu spirt si se scutura nu se sufla ca poti sa dai saliva dar da oricum spirtul se evapora dar stai calm ca nu am auzit pana acuma sa nu poarte manusi si daca iei analize si tu si esti la inceput o sa te invete angajati de acolo dar imposibil sa nu sti regulule de igiena.

| Feyenooord666666 explică (pentru anonim_4396):

Stiu regurile, dar mi-am facut o analiza, si nu uitasem daca avea manusi sau nu. Dar ma cam linistit raspunsul tau.

| Holy2010 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acele sunt STERILE nu se dau cu nici un spirt

| Feyenooord666666 explică (pentru Holy2010):

Ca bine zici! Nu am vazut ieri sa fi facut ceva cu el.