| Gangsta a întrebat:

Perusul meu cred ca este bolnav. De cateva zile pot spune saptamani sta umflat, uneori cu capul in pene, tremura, nu mai ciripeste ( inainte cu orice mic zgomot se certa) si dupa cum observ de 3 zile in coace nu mai poate sa stea intr-un picior. L-am dus acum 2 saptamana la veterinar si a dat niste medicamente.nimic mai mult. traiesc cu impresia ca veterinarilor nu le pasa si cu atat mai putin stiu ceva meserie. ce sa fac? vreau sa il ajut cu orice e posibil. nu sunt atasata de el. dar iubesc animalele si as vrea sa le ajut cu orice. cu atat mai mult cand e un perus ...va rog mult de tot. e vorba de o fiinta mica care nu stie sa ceara ajutor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Cruciuliță a răspuns:

Ce face micuța pasăre? Stii ceva? Cumpăra de la farmacia umana niste vitamax, o singura capsulă, o rupi in doua, scoti foarte putina "crema" (putin de tot) din capsula, o amesteci cu o faramă de pâinica (o biluta mica de tot) i-o bagi adanc pe cioc si gata. repeti de doua ori pe zi. Sunt vitamine, eu mi-am vindecat multi porumbei asa. A! si mai da-i lapte diluat cu apă, cu pipeta pe cioc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Of, dacă veterinarul nu poate nici eu nu pot...
Uite cred doar că este bolnav. Mai consulta medici veterinari.

Ştiu că ajutorul meu nu a fost prea bun. Dar nu am specialitate în domeniu.

| Gangsta explică (pentru anonim_4396):

Multumesc oricum fetele... dar credeti-ma increderea mea fata de orice medic/ veterinar din Romania s-a risipit de ceva vreme. Aproape nici o meserie nu se mai practica fara pile, e jenant. si de multe ori am patit-o sa imi duc ceilalti perusi la veterinar si ii "rezolva cu o seringa" apoi dupa cateva zile mureau.ca boala nu era tratata.Ma doare sa vad asa ceva.m-as face eu medic veterinar dar nu pot. Nu pot nici o injectie sa fac. iar in cazul de fata nu stiu ce sa ii mai fac. i-am luat piciorusul si i-am facut masaj incet, timp de aproape o ora.dar tot "nefolosit" e piciorusul.nu vreau sa il vad chinuind.si fara sa stiu ce il doare

| Pawesome a răspuns:

`Poate fi o problema de la nisip.Si perusul meu avea ceva simptome asemanatoare.Incearca sa schimbi veterinarul.Eu am nimerit unul foarte bun care i-a dat o injectie si mi-a dat medicamente pentru el+sfaturi ncum sa aleg nisipul.Iti recomand (si veterinarul) sa folossesti nisip din constructii dat prin sita (cernut).
Dar daca nu este de la nisip, mergi neaparat la un alt veterinar.Sunt mulri care chiar iubesc animalele si vor sa ajute. Sper ca perusul tau sa se faca bine.Stiu ca te simti incomodata (putin spus) cand il vezi asa lipsit de bolnav

| RoxanaRox a răspuns:

Salut! Am si eu 3 perusi si sunt niste pasari foarte micute si dragute...imi pare rau si de perusul tau dar nu te pot ajuta deoarece eu nu sunt veterinarasad

| pinkangel21 a răspuns:

In Timisoara exista un veterinar foarte bun ti l-as recomanda.Nu se da batut pana nu reuseste.
Iar daca nu poti in Timisoara poti sa te duci in Sibiu unde este un veterinar super bun chiar excelent.Asa ca daca vrei mai multe detalii despre acesti veterinari comenteaza.Succes!

| sorine30 a răspuns:

Am un perus si e bolnav la fel ca la tau, cum ai rezolvat? astept raspuns. multumesc