| Sibile a întrebat:

Pisica mea acuma mananca asa si asa, un pic îi dau mancare de la mine si din cutia cu mancare,cu forta ca mi-e frica ca slabeste si nu mai poate sa manance.Dar tot miauna ziua si noaptea destul incat sa enerveze familia, nu stiu daca mai e in calduri ca eu stau la bloc si nu sunt multi motani, stiu ca trebuie sterilizata dar pana in 12 noiembrie iau bani... Dau funda celui care imi raspunde

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lizzu a răspuns:

Nu o indopa pentru ca o sa verse mancarea...
Pisicilor le scade apetitul cand sunt in perioada de calduri.

Nu mai mananca asa cum mancau de obicei, si implicit slabesc in aceasta perioada cat timp le tine. Ale mele fac la fel.
Nu o forta sa manance.

--Sau s-ar putea sa aiba ceva,sa o doara ceva. Ar trebui o vizita la doctor.
Fii atent/a la ea,cum se poarta, daca are umflaturi pe undeva, cum are scaunul, diaree, daca face in fiecare zi la nisip, daca nu face, s-ar putea sa fie constipata si o doare burtica. A mea a patit si asta.

Ai grija de ea.

| Sibile explică (pentru Lizzu):

Bine o sa incerc sa merg la medic cu ea si sa vad ce are happy

| Lizzu a răspuns (pentru Sibile):

E perfect asa happy
Sanatate pisicutei.

7 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Ca sa fie in calduri nu e nevoie de motani.E un "ceas" biologic.Lipsa poftei de mancare poate fi si de natura medicala.O vizita la un medic veterinar te va scapa de neplaceri(ceva medicamente oricum mai ieftine pana in 12 big grin)thumbs up

| giony54 a răspuns:

Este in calduri, vezi ca se aseaza cu burta in sus, pisica nu miauna de foame niciodata si nu o forta sa manance, va manca cand vrea ea, dai mancare uscata si apa separat la discretie.La farmacie veterinara sunt niste pastile care se dau pe gura si se potoleste, nu trebuie sa o dai la motan ca iti uple casa de pisoi si nici nu trebuie sterilizata.Am si eu de aceea stiu.Cand este in calduri mananca mai putin si mai slabeste, dar este normal.

| Bella116 a răspuns:

Ai putea sa te duci o farmacie veterinara sa intrebi.Nu te-ar costa nimic plus ti-ar recomanda vreo pastiluta pentru pofta de mancare.

| AnisoaraPupikDulce a răspuns:

Eu am avut pisica si se lingusea pe langa tata rolling on the floor, apoi ( cum si eu traiesc la bloc) am dus-o la bunica, acolo a facut mostanasi, poate de aia. In legatura ca nu mananca pisicii mele i-a ramas un os in gat de aia nu putea manca, mai bine sa o duci la veterinarwinking. Sper ca te-am ajutat