| taranurobert a întrebat:

Poate cineva din Romania sa confirme o reactie adversa ca urmare a vaccinarii cu antigripalul porcin?
S-au mai grav urmari negative ale vaccinului?
Eu cred ca cei care nu s-au vaccinat au un nivel scazut de inteligenta pentru. ca s-au luat dupa toti asa zisii binevoitori ai omenirii si garantat acestia care au spus ca nu s-au vaccinat au fost primii la vaccin.
Personal m-am vaccinat acum 4 zile si este ok
Astept pareri si povesti din propriile experiente

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Lolita, e corect ca femeile insarcinate nu trebuie sa faca vaccinul, neffind indicat.
Flav, nu exista vaccinuri cu reactii adverse peste luni sau ani. Reactiile adverse ori se instaleaza imediat, in cateva zile, ori nu se mai instaleaza.
Ca raspuns la intrebare: nu am auzit de reactii adverse cu adevarat serioase (doar dureri locale, cefalee, mici alergii lipsite de pericol, subfebrilitate). Stiu ca OMS a raportat 1 deces legat de vaccin la 100 de milioane de doze (a murit prin sindrom Guillain-Barre, dar nu in Romania).

Abh
| Abh a răspuns:

Eu am facut vaccinul acum o luna si nu am patit nimic.

| Flav a răspuns:

Poate am un nivel scazut de inteligenta, dar nu cred ca din aceasta cauza n-am facut acest vaccin. Si te contrazic, daca era sa ma iau dupa asa zisii binevoitori, trebuia sa fiu vaccinat de mult timp. Sunt de acord ca-i un virus, dar e transpus in linii mari de catre mass-media. In ziua de azi, ziarele, televiziunea si mai nou Internetul nu reprezinta decat un mijloc de manipulare, o oaza de publicitate si reclama.
Efectele negative pot aparea mult mai tarziu. Eu, din cate stiu, un antivirus trebuie studiat ceva timp si se vorbeste de foarte multa vreme de el. Astfel, n-am incredrere in el. Plus ca nu ma aflu printre acele persoane la care riscul sa-l contacteze este mai mare, datorita aspectelor fizice sau a unor boli avute.

lolita
| lolita a răspuns:

happy Eu sunt insarcinata si medicul nu mi-a recomandat sa-mi fac vaccinul pentru simplul motiv ca nu se stie ce reactii ii poate provoca copilului. am cunoscut persoane care au avut gripa sia u trecut-o ca si cum ar fi una normala dar cu mai multa febra. eu cred ca gripa nu este chair atat de grava cum zic toti pe la televizor, ca doar trebuie sa aiba si ei audinta, nu? eu iau niste vitamine si tipicele sucuri de portocale naturale si sunt ok, nu ma sperii eu asa de usor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu va vaccinati baaaa, vreti sa fiti sanatosi? acum serios cine vrea asta? vreti sa iesim din Evul-Mediu... NUUU. Riscuri aproape infime de a pati ceva, vaccineazate nu doar pentru binele tau, pentru binele tuturor, lasati pe "IQ sub 70 " astia daca le arati un mar zic ca e luat din gradina raiului + gandeste-te ca acel vaccin e facut de cineva sa ajute, uitete in spitale si zi-mi daca vrei sa ristii sa ajungi intr-un spital de la noi.

Da au fost niste cazurii, dar sau rezolvat, e normal sa mai dea "rateuri" vaccinul, nu toti suntem la fel, unii reacctioneaza intr-un fel alti in alt fel... e omeneste!

Insa daca medicul zice sa nu faci, atunci stie el ceva...