| SergiuM99 a întrebat:

Poate o pensionara să-și ia fiul în vârstă de 41 de ani ca coasigurat pentru a putea beneficia de spital (persoana nu este apta de munca și nu mai are nici ajutor social)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate, nefiind prevazute in lege.
Conform L.95/2006, rep. in 2015, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 224
  (1) Următoarele categorii de persoane beneficiază de asigurare, fără plata contribuţiei, în condiţiile art. 154 din Legea nr. 227/2015, cu modificările şi completările ulterioare:
  a) copiii până la vârsta de 18 ani, tinerii de la 18 ani până la vârsta de 26 de ani, dacă sunt elevi, inclusiv absolvenţii de liceu, până la începerea anului universitar, dar nu mai mult de 3 luni de la terminarea studiilor, ucenici sau studenţi, studenţii-doctoranzi care desfăşoară activităţi didactice, potrivit contractului de studii de doctorat, în limita a 4 - 6 ore convenţionale didactice pe săptămână, precum şi persoanele care urmează modulul instruirii individuale, pe baza cererii lor, pentru a deveni soldaţi sau gradaţi profesionişti;
  c) soţul, soţia şi părinţii fără venituri proprii, aflaţi în întreţinerea unei persoane asigurate;"

1 răspuns:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu stim, acest lucru il vei afla mergînd la casa de asigurari si întrebîndu i pe ei.Ei stiu exact daca se poate sau nu.