| anonim_4396 a întrebat:

Pot alerga dacă am lombosciatica hiperalgica? Sau risc sa rămân paralizat? Vreau sa ma risc, e singura șansă să forțez neurotransmitarorii sa elibereze endorfine, serotonina,ca tratamentul nu ajuta absolut deloc din ce vad!

Deci,eu vreau sa alerg ca să ameliorez depresia și sa mai dau jos câteva kilograme, în momentul de fata sunt plecat la neamuri și nu ma pot adapta din cauza depresiei mele severe, asa ca o sa ma risc și o sa alerg,, poate,, poate ma voi simți mai ok, desi e riscant ca ma pot îmbolnăvi, vremea mereu e nașpa aici unde sunt eu.
Ce spuneți sa ma risc? Este de fapt lombosciatica hiperalgica început de hernie de disc? Ca am sesizat ca îmi iradiază durerea pana în talpa câteodată.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Eu am o vorba in situatii din astea: "ori la bal, ori la spital!" Daca stii ca alergatul ti-ar face bine, daca iti place sa o faci, da-i inainte. Daca nu se intampla nimic, ai dat de bal, poti fi fericit, iar daca se intampla de ajungi la spital, poate dai pe acolo de o asistenta draguta care, daca nu te va face fericit, macar te va face sa te simti bine, ca va avea grija de tine happy.
Incearca sa o faci mai intii lejer. Adica un mers mai rapid, timp de cateva zile. Si vezi cum reactioneaza corpul. Daca e OK, incepi sa alergi foarte usor. Cu mare atentie pe unde calci, ca sa amortizezi bine socurile, deci e de evitat terenul accidentat sau denivelat. Si daca merge si asa, tot cateva zile, poti alerga normal.
Ideal ar fi, daca te tine buzunarul, sa iti iei pentru asta niste adidasi care amortizeaza bine socurile, deci iti trebuie ceva serios, nu de duzina. Vei vedea diferenta, asa cum vad eu diferenta la adidasii de ciclism pe care mi i-am luat. Am dat 500 de lei pe ei, cam mult s-ar zice, dar, fata de unii obisnuiti din aceeasi categorie, de 150 de lei, pe care i-am mai avut, fac clar diferenta la biciclit.

| RxTx a răspuns:

Nu alerga ca se strică mai rău
încercă să mergi
și mulțumestei lui Dumnezeu la fiecare pas
nu șări de nicăieri
nu face mișcări
nu ridica
nu te apleca
mergi si tu ca moșii ăia care au 100 de ani
că altfel strici

| Mosotti a răspuns:

Nu te juca ca poti sa dai de dracu, ai grija. Dar daca te mananca, joace-te tu cu focul...
Ca sa nu mai zic ca asta nu-ti rezolva problema.

Dar aia este, tu alegi. Daca se intampla ceva vei fi si mai tare deprimat, iar daca chestia aia e permanenta, ai pus-o.
Stai naiba la un loc!