| anonim_4396 a întrebat:

Pot alerga dacă sufăr de lombosciatica hiperalgica? Sau exista riscul sa rămân paralizat?
Este început de hernie de disc sau ce este tipul asta de lombosciatica? Se poate vindeca complet? Cum pot slabi fast de 20 de kg? Știți ceva ce taie pofta de mâncare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Lombosciatica nu este un diagnostic clinic propriu-zis.Reprezinta doar faptul ca nervul sciatic este afectat, ca exista dureri, amorteala, furnicaturi etc.
Atunci cand spui ca suferi de lombosciatica este echivalentul la a spune ca suferi de un anumit grad de disconfort la nivelul nervului sciatic, fie ca vorbim de durere, sau doar furnicaturi, de exemplu.Este cat se poate de valid, la fel cum poti spune in anumite cazuri ca suferi de durere cronica, de vedere incetosata etc.
Insa ramane doat efectul altei afectiuni.
Ideal ar fi sa investighezi afectiunea primara, cea care determina lombosciatica.

| anonim_4396 explică (pentru Floridori):

Cred ca hernia de disc e afectiunea principala.

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ar fi hernie de disc, atunci nu este recomandat sa alergi, mai ales daca nu ai facut asta in trecut si ai o greutate mai mare decat cea ideala.Alergatul va solicita mult prea mult discurile intervertebrale si iti vei inrautati situatia.
Este recomandat sa faci anumite exercitii usoare pentru a ameliora simptomele herniei de disc, de exemplu chiar si mersul pe jos, dar alergatul nu face parte din lista cu exercitii benefice, din contra!

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru asemenea probleme exista medic. Nu te vindeci cu parerile noastre de pe TPU.