| valintinvalic2011 a întrebat:

Pot folosi bicarbonatul de sodiu in fiecare zi pentru a spala dintii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Foloseste doar de 2 ori pe saptamana, bicarbonatul este putin abraziv si poate distruge smaltul dentar, este indicat la inceput sa-l folosesti combinat cu pasta de dinti.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Bicarbonatul in amestec cu sare este foarte bun. Poti sa-l folosesti doar periodic. Uite si aici: http://www.realitatea.net/......71724.html

| IsabelaIssa a răspuns:

Nu, odata sau de 2 ori pe saptamana.

| OnuOnulică a răspuns:

Nu, nu e recomandabil. Ar fi bine doar 1-2 ori pe saptamana... apoi o sa tii strici daca folosesti numai bicarbonat si indepartezi pasta de dinti.

| Felys a răspuns:

Nu mai des de o data pe saptamana, ataca smaltul, nu exagera ca face mai mult rau decat bine folosirea frecventa

| laurthelegend a răspuns:

Da de ce nu? Este mai bun decat pasta de dinti

| AnonimGirl010101 a răspuns:

Stralucirea naturala a dintilor poate fi redata cu ajutorul unor solutii naturale. Mai ales ca ne aflam intr-un moment al anului cand este posibil sa facem mai multe poze, afla la ce remedii poti recurge pentru ca dintii sa arate impecabil in fotografii.

Daca bei multa cafea

Persoanele care consuma des cafea sau ceai pot avea dintii mai ingalbeniti. In acest caz, se poate prepara un remediu din capsuni, mere sau pere, potrivit Top Sante. Aceste fructe contin acid malic, substanta care ajuta la "dizolvarea" petelor lasate pe dinti de cafea, vin rosu si ceai.

Se sfarama doua capsuni, peste care se adauga o lingurita cu bicarbonat de sodiu si se face o pasta. Se foloseste o periuta de dinti pentru copii, pentru ca perii acesteia pot patrunde mai usor printre dinti, si se spala dintii cu acest amestec, timp de 5-7 minute. Clatiti bine, pentru a fi siguri ca nu raman resturi de capsuni printre dinti.

Sfat: Nu folositi frecvent acest remediu, pentru ca acidul malic poate ataca smaltul dintilor.

Sper ca ti-am fost de folos!

| Bogdan_Sandu_1989 a răspuns:

Da, dar cu grija... vezi sa nu ai răni deschide că se poooate infecta

| Beea_Ebeea_2001 a răspuns:

Da, din cate stiu......Este foarte bun si o sa ai o respiratie proaspata..Iti zic sa te dai cu bicarbonat dupa ce te dai cu pasta de dinti.

| Bertx a răspuns:

Da....este mai buna ca pasta de dinti...winking