| Liada a întrebat:

Pot gasi aici un dietolog? vreau sa slabesc si daca poate sa ma ajute cu un regim...merci.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| PopescuAdina a răspuns:

Salut Lidia,
Da-ne mai multe detalii de spre tine :
- varsta
- ocupatie
- stil de viata (fumator, nefumator)
- posibilitati materiale de a tine o dieta
Mai multe informatii despre diete si nutritie gasesti pe site-ul nostru : http://medicul.net/category/nutritie. De asemenea daca mai ai orice fel de intrebari fa-ti curaj :)

| Lyiia_3516 a răspuns:

Pai faci multe abdomene.Cam in 30 de secunde incearca sa faci cat mai multe si tot timpul incearca sa iti depasesti recordul.

Sper ca te-am ajutat.

| hobotrading a răspuns:

Doctore, vreau să slăbesc!

Ritmul firesc al asimilării hranei este perturbat grav în oamenii secolului vitezei: în loc ca masa de prânz să fie cea mai importantă masă a zilei, s-a ajuns ca cina (în jurul orei 21:00) să fie foarte bogată în alimente hipercalorice. Este cunoscut că după ora 19:00 mâncarea are mai mult efecte negative decât pozitive, determinând obosirea organismului, tulburări de odihnă, disfuncții în asimilarea și metabolizarea substanțelor ingerate.
Mulți cred că pot pierde din greutate consumând puține alimente și efectuând multă mișcare. Alții încearcă diferite regimuri, mai stricte sau mai relaxate, cel mai adesea realizate "după ureche", pentru a slăbi. Toate acestea au însă un efect trecător, mai ales pentru că cei în cauză își propun numai o scurtă perioadă de "abstinență", după care revin la obiceiurile lor greșite.
Pe de altă parte, înfometarea de lungă durată slăbește rezistența organismului. Ce este de făcut? Adoptând un program nutrițional eficient, sigur, în care orgabismul are asigurate nevoile indispensabile, pierderea în greutate se va face armonios, fără efecte secundare negative, fără pericol de "recidivă".

Citește soluția urmărind acest link:
http://www.inline69.com/en/boli-i-remedii/71-vreau-sa-slabesc.html

Succes :)