| Alli23 a întrebat:

Pot pati ceva din cauza palpitatiilor? ( am distonie-neurovegetativa ). m-au consultat cinci medici pana acum, si mi-au spus ca nu am motive de ingrijorare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Daca cinci medici ti-au zis ca nu ai motive de ingrijorare, de ce iti faci griji?
Mie medicii mi-au zis ca am de ce sa imi fac griji, in mod normal ar trebui sa stau cu nitroglicerina dupa mine, insa, fost sportiv fiind, nu ma dau inapoi de la un antrenament cardio (cel mai solicitant antrenament) pe bicicleta, cind am chef sa o fac de la mine de acasa pina in Bucuresti (25 de km). Desi ma supara uneori inima, miscarea ii prinde bine, si merg inainte, si nu ma ingrijorez de inima mea. Daca ma supara, ii dau pace, o pun sa stea linistita (atit cit poate, ca ea tot bate, sarmana!happy ), si totul e bine si frumos. Poate ca asta ar trebui sa faci si tu.

2 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Aparitia palpitatiilor,arata ca ceva se intampla rau in organism, ca nu functioneaza ceva bine. Poate din lipsa unor minerale(magneziu, potasiu, calciu), vitamine(D3),poate o deshidratare,o circulatie proasta a sangelui,o proasta oxigenare a organismului,un stres continuu,oboseala(lipsa somnului),excitante prea puternice(cafea,coca-cola,energizante,alcool).
Daca ai distonie neuro-vegetativa,inseamna ca nu ai "motive de ingrijorare"? Este un dezechilibru al sistemului nervos vegetativ(anxietate,oboseala,somn agitat,extrasistole,etc),un raspuns exagerat la stress. Acestea sunt simptome, pentru care nu trebuie sa te ingrijorezi? Ceva indicatii, ca sa le poti evita, ai primit, te-ai interesat?

| cristi202 a răspuns (pentru pietrean):

Da, poate ca este asa cum zici, insa stresul, lipsa unor vitamine, deshidratarea, oboseala, etc, etc, care cauzeaza aceasta distonie, nu sunt atit de periculoase ca si o boala de inima. La ele se pot lucra, ca viata psihica sa fie imbunatatita, iar unele pot fi eliminate chiar. Insa o problema serioasa la inima trece mai greu, si aceea este cu adevarat motiv de ingrijorare. La mine problemele cu inima apar tot pe fond psihic, si stiu ca nu trebuie sa ma stresez, trebuie sa dorm bine, sa fac miscare, sa nu consum excitante, si alte citeva chestii, si, cit ma tin de astea, problemele sunt prea mici pe care mi le face inima, desi medicii mi-au zis ca la mine e o problema serioasa de ani de zile. Dar, cu grija, se poate merge inainte, pot sa imi traiesc viata normal.