| UIV27 a întrebat:

Pot sa donez sange daca nu sunt major?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu cred eu doar de la 18 ani sigur ca vei putea.

| mona a răspuns:

Nu poti

| Rakanishuu a răspuns:

Decât în cazul în care este vorba despre o rudă, iar tu eşti singurul compatibil cu el/ea. Altfel nu.

| Kriss96 a răspuns:

Cred ca trebuie sa fi major.

| FaraIdeiDeNume a răspuns:

Teoretic nu poti sa donezi pana nu esti major, doar daca nu ai o ruda grav bolnava/ranita care are nevoie de sange si tu esti printre singuri compatibili sau/si donatori.

| BountyWG a răspuns:

Salut Ionut! Poti dar doar cu acordul parintilor/tutorelui. Daca ai sub 16 ani nu, copii nu doneaza sange.O zi frumoasa sa ai.La multi ani!

| StefanRadu5846825 a răspuns:

Da poti sa donezi dar in cantitate mai mica, si o sa fi recompensat cu bani dar trebuie sa fi perfect sanatos adica sa nu ai diabet, cancer, sifilis, sida...etc. Bafta! Funda?

| anyone2013 a răspuns:

Nu,numai cind ai implinit majoratul

| DeeaMack a răspuns:

Nuuuuuu :* :3 happy

| Crais a răspuns:

Normal ca poti sa donezi daca ai grupa buna poti sa donezi cat vrei pentru bani happy

| CrazyRocker99 a răspuns:

Cred ca poti, eu am donat, dar e nevoie sa ai o grupa sanguina mai rara si banuiesc ca trebuie sa le fie si de folos.

| mateimaranu a răspuns:

Pai.....eu cred ca nu dar intreabati parintii bine?

| mateimaranu a răspuns:

Pai...nu cred pana nu faci 18 ani dar daca avei ai fi un om foarte bun sa stii! happy noroc prietene