| Magda95 a întrebat:

Pot sa-i cer medicului dentist sa-mi faca anestezie pentru curatarea unei carii? Am fost anul trecut la el, mi-a curatat o masea(am crezut ca mor de durere)si de frica nu m-am mai dus. Si uite ca am ajuns tot la el pentru o obturatie de canal, i-am cerut sa-mi faca anestezie si a tot insistat cu nu si nu.Nu este obligat sa faca anestezie daca pacientul cere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| adutzadragutza a răspuns:

Nu stiu ce sa zic dar daca te doare asa rau doctorul trebuie sa ia atitudine. Poate nu iti va face anestezie ( injectie) dar macar iti poate da cu spray care sa amorteasca loculwinking Incearca sa ii explici.

| boogdan91 a răspuns:

Probabil era adanca caria aia de te-a durut. Mai devreme sau mai tarziu tot la dentist ajungi, dar sa nu fie prea tarziu pentru dinte. Daca-i spui ca te temi tare de freza si il rogi sa-ti faca anestezie.nu are de ce sa nu fie de acord. Anestezicul ala nu e scump si iti poate indeparta caria chiar daca esti anesteziata.

| mihairacu a răspuns:

Normal ca nu.Eu am patit-o doar ca invers dentistu a vrut sa-mi faca injectie, eu nu am vrut si m-a dat afara.