| Aldutssss31 a întrebat:

Poti face analize de sange in ultima zi de antibiotic? Trebuie sa fac analizele la 8 dimineata iar ultima doza de antibiotic o iau la 15.Este in regula sau trebuie sa mai astept?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce nu ai intrebat medicul? Suni maine si îl intrebi, daca mai ai de luat antibiotic inseamna ca undeva in corp a fost o infectie sau inca mai este, si pîna nu dispare infectia nu poti face analize deoarece vor iesii prost, cel mai bine suni maine dimineata medicul care ti a dat trimiterea la analize si il informezi ca inca nu ai terminat doza de antibiotic, si doresti reprogramarea in altă zi pentru analize.

| alina2k18 a răspuns:

Tinand cont ca ai avut o infectie in corp ca de aia ai luat antibiotice hemograma ar putea iesi modificata.
Mai bine mai asteapta 3-4 zile.

| WhiteLife a răspuns:

Depinde de analize. Suna mâine înainte să mergi și spune-le. Daca le faci și nu anunti înainte s-ar putea sa le faci degeaba și să fie nevoie sa le repeti. Suna, spune-le și poate te reprogramează peste câteva zile.

Ce fel de analize soliciți? Există anumiți parametrii care vor fi influențați - cum ar fi seria leucocitară și în cazul anumitor antibiotice și cea eritrocitară.
Dacă medicul care ți-a recomandat analizele nu ți-a spus nimic legat de asta - poți să le faci fără nici o problemă. Dar să îi amintești de faptul că ai fost sub tratament cu *ce ai fost* în momentul în care o să le interpreteze.

| wexceptional a răspuns:

Fa-le linistit ca nu are nimic ce treaba are coada vacii cu stampila primariei? acolo unde iti faci analizele nu te-a intrebat sau vor doar banii si in rest ura si la gara?