| anamariapre a întrebat:

Poti sa dai la scoala de politie daca esti daltonist?
sau la jandarmerie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

In nici un caz. Un daltonist nu putea sa ia nici carnetul de conducere pana recent, cand s-au schimbat reglementarile.
Ce s-ar intampla la semafor daca el incurca culorie!? Daltonistii vad culoarea verde ca fiind rosie si invers.
Mai exista o alta categorie, care se numesc discromati, care incurca nuantele de culori.
Si pentru politie sau jandarmerie trebuie sa fi sanatos tun!

| OnuOnulică a răspuns:

Da, normal.
Daltonisti nu disting unele culori dare nu cred ca o sa iti faca nimic.

| Rakanishuu a răspuns:

Normal

| Eviix a răspuns:

Da

| Eviix a răspuns:

Da poti.

| DeaaRko a răspuns:

La jandarmerie sigur