| Angelindeed a întrebat:

Poti sa scapi de anxietate si atacuri de panica fara medic? Am zile in care nu am nimic, si zile in care sunt toata ziua agitata si am atac de panica daca ies din casa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Prin psihoterapie cu un psiholog dar efortul e mai mare si nu mereu da rezultate.Tratamentul da rezultate mai bune.Se recomanda combinarea tratamentului cu psihoterapia, cica da cele mai bune rezultate asa.Dar eu as merge pe niste pastilute, scapi de anxietate mai usor.

| Angelindeed explică (pentru AvalohAlyn):

Cum decurge o ora de psihoterapie?

| Catrice a răspuns:

Poți, dacă te străduiești și-ți găsești o motivație.
Dar cupa câteva luni, ani... anxietatea reapare dacă te afli din nou în situația care a declanșat-o.
Vorbesc din experienta.

| Donsavas a răspuns:

Nu prea. Sunt boli ce trebuie tratate. Mergi la medic!

| alina2k18 a răspuns:

Ai nevoie de psihoterapie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sufar de anxietate generalizata si de abia pot iesi pana la magazin ...deci fara tratament nu ai cum mai ales daca ai si atacuri de panica. trebuie sa urmezi si tratament si sa mergi de 2 ori pe saptamana la psihoterapie.si cu tratament de abia scapi...

| Angelindeed explică (pentru anonim_4396):

Ce simptome ai?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Angelindeed):

Tremur necontrolat
Ingrijorare
Oboseala
Greutate asupra capului

Dificultati de concentrare
Depresie majora
Delir in unele situatii
Cel mai nasol e ca, in momentul cand sunt printre oameni ma simt ca si cum as avea constant atac de panica.si tremur incontrolabil.