| inflicted a întrebat:

Poti sa te imbolnavesti de ceva daca mananci cartofi prajiti zilnic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Te îngrași. Dar nu ți se silește sa mănânci acelasi lucru în fiecare zi?

| inflicted explică (pentru Sofer):

Mananc o perioada. Apoi nu mai mananc. Apoi iar mananc o perioada si tot asa.

| Sofer a răspuns (pentru inflicted):

Cam asa sunt și eu însă greutatea o am sub control.

| LPCTSTR a răspuns:

"But when prepared in these ways, they can lead to weight gain, diabetes and heart disease, according to the Harvard School of Public Health.
In fact, a study published in 2017 in The American Journal of Clinical Nutrition found that people who ate fried potatoes twice a week saw an increased risk of death. "
Deci crestere in greutate, diabet si boli de inima (de multe ori ducand la infarct miocardic acut).

| gabicoo a răspuns:

Devii obez!

| Donsavas a răspuns:

Dacă esti predispus, poți face diabet

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te imbolnavesti, dar te ingrasi.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Inseamna ca nu depasesti numarul de calorii necesare pe zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe termen lung, da.
Nu e cel mai bun lucru pentru ficat.
Dacă mănânci o săptămână asa, nu-i problema, dacă mănânci o viata asa, des nu în fiecare zi, o sa ai probleme.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

N-o sa-ti explic de ce nu-i ok. Da-i înainte happy
Asa cum tu ai fobia pijamalelor, la fel ficatul tău are fobie de cartofii prăjiți pe care-i mănânci mereu, cu salata, roșii și castraveți desigur, nu cu ketchup și maioneza, nu.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e indicat să mănânci aceași mâncare zilnic. Riști în timp să faci diaree.

| aneliram a răspuns:

Eu știu ca nu pățeștu nimic, nu sunt sănătoși în schimb. Plus că, daca nu mănânci fructe, carne, legume, nu ai de unde să iei proteine, vitamine,
etc.

| Cksihja a răspuns:

Din punct de vedere nutrițional cartofii nu conțin mare lucru deci e ca și cum ai mânca ceva care nu te hrănește din acest motiv e bine să diversifici sau ai putea avea probleme mai târziu.

| ValentinGabi a răspuns:

Poți ajunge de forma unui cartof

| RazvanFlorea1993 a răspuns:

Colecistul va avea de suferit.

| Vdiana96 a răspuns:

Nu, dar te poți îngrășa laughing